Janar Suleimanov ja Martin Sillandi: sport õpetab distsipliini ja vastupidavust

Esthenics Global on keharaskusel põhinev treening kommuun, kes alustas ligi kuus aastat tagasi väliste jõulinnakute ehitamist ning on tänaseks nr 1 tegijad Eestis. Vestlesime Esthenicsi kahe asutaja – Janar Suleimanovi ja Martin Sillandiga ettevõtlikkusest, välijõusaalidest Eestis ning kuidas toetab sportimine ettevõtlikkust. 

  • Kuidas hetkel treeningutega kulgeb?

Väga hästi. Nii kui avanes võimalus jälle trenne läbi viia tuli uusi inimesi juurde ja huvi meie vastu on ainult kasvav. Praegu paljud veel ei tea meist ja on harjunud jõusaalidega, kuid need, kes tulevad ütlevad, et vau poleks arvanudki, et see nii äge on ja nad pole selliseid harjutusi näinudki. See on lahe, kui me saame pakkuda midagi originaalset inimestele. 

  • Milline on Tallinnas ja üle Eesti välijõusaalide olukord?

Me parandame olukorda :). Midagi ikka tehakse, aga palju energiat suunatakse liikuvatele vahenditele ja nende kõrvale pannakse paar puidust posti. Seetõttu ongi meie väljakud tunduvalt paremad. 

Meie oleme need, kes selle valdkonna Eestisse tõid. Kui me ise hakkasime trenni tegema, siis selliseid võimalusi ei olnud, olid vaid mõned nõukogudeaegsed roostes torud. Pärast paari aastat tegutsemist hakkas kasvama ka klientide arv, kes soovisid samuti jõulinnakut. 

Need, kes soovivad välijõusaale ehitada ei tea tegelikult fakte ehk selleks, et sportlane saaks teha konkreetseid harjutusi, on vaja vastavaid, perfektselt ehitatud elemente. Meie treeningväljakud sobivad nii sportlastele kui lihtsalt harrastajatele. Üle Eesti on meil juba 30 väljakut. 

  • Mobiilne jõulinnak (Esthenics Global koduleht)

    Mobiilne jõulinnak (Esthenics Global koduleht)

    Millal see kõik reaalsuseks sai ehk nüüd me hakkamegi teenust osutama?

Esimese planeeritud projektiga Viimsis läks mõte lendu, et võiks ju joonestada ja konstrueerida selliseid väljakuid. Kuigi see projekt ei realiseerunud, siis lihvisime enda oskusi, leidsime partnerid ja nii sündiski esimene väljak Pirita terviserajale. Kuigi esimesed joonised olid meil suvaliselt Paintis tehtud, siis me koguaeg õppisime ja kogusime ideid. Alguses oli meil pelgalt emotsioon. Tänaseks on ka konkurentide arv kasvanud umbes kümnekonnani. 

  • Paljudel meil on varem või hiljem olnud häid ideid, aga sageli need jäävadki lihtsalt ideeks? Kuidas teie võtsite tahtejõu ja julguse, et okei teemegi päriselt midagi ära? 

Vajadusest. Meil endal oli trennihuvi nii suur, aga me ei osanud midagi teha. Alustuseks tasuks vaadata, kes on su ümber – kui oled noor ja viibid koos noortega, kes joovad ja suitsetavad, siis sa ei jõuagi sealt kaugemale. Aga kui sa päriselt soovid midagi saavutada, siis ümbritse end inimestega, kes on juba jõudnud kuhugi. Räägi nendega, küsi abi. Kui neid tutvusi algul kohe ei leidu, siis ema tuttav, venna sõber – keegi ikka kuskil on 🙂

Tänapäeval saab ka internetist väga palju abi, võta näiteks koolitusi või vaata videoid. Ega meie ka ei teadnud alguses, mis täpselt saama hakkab, lihtsalt otsustasime, et proovime. Kui sa tahad midagi ära teha, siis sa pead leidma riskima. 

  • Mis on sellise ettevõtmise juures kõige keerulisem? 

Mitmeid asju. Tuleb tunda näiteks ehitustööd, et kuidas postid ja torud kokku käivad, aga teadmised tulevad töö käigus ja alati saab küsida partneritelt abi. Kui on hea idee, siis leiab alati kontakte.

  • Milliseid õppetunde te olete saanud?

Neid on väga palju. 😀 Esimesed kolm aastat olid korralikud komistuskivid. Suurim õppetund on see, et ei tasu rapsida – kõigepealt mõtle, siis tee plaan ja siis tegutse. Vanasti me kõigepealt hakkasime tegema ja siis mõtlesime plaani tagantjärgi juurde. Pea oli laiali otsas ja nii juhtuski, et asjad läksid ikka väga valesti. Pluss, tuleb olla tähelepanelik, kellele sa mida jagad. Meie oleme seetõttu ilma jäänud kahest kõige suuremast projektist ja väga suurest summast rahast. Üks asi on raha kaotus, kuid valus on näha enda loomingut konkurendi käes. Kuna see oli aga tingitud meie enda kogenematusest, siis ei saanud me seda edasi kaevata ja ennast kaitsta. 

  • Mis on seni teie kõige suuremad õnnestumised?

Pirita_rand_04-Large

Meid on alati aidanud huumor. Kõigil ju juhtub midagi ja ei tasu laskuda masendusse. Esimesed 5 minutit natuke sõimame, aga siis hakkame juba loogiliselt mõtlema, et mida me selles olukorras teha saame ning mida siit õppida. Õppetundidele keskendumine motiveerib ja aitab hoida fookust – mõelda, et me oleme juba nii palju kogenud ja nii palju ootab veel ees.

Rannaprojektid Harku, Stroomi ja Pirita rannas, mis valmisid koostöös Tallinna Linnavalitsusega on kindlasti need, mille üle uhked oleme. Võib öelda, et need on Eesti kõige kasutatavamad väljakud. Eriti Pirita oma, kus on inimesi pidevalt olenemata aastaajast. Ka Järveotsa objekt oli suur saavutus. Sealne väljak on väga suur ja esimene uue süsteemi järgi loodud väljak.

Pirita rannalinnak (Esthenics Global koduleht)

  • Kuidas seada endale eesmärke, mis reaalselt aitavad unistusi ellu viia?

Number 1 on need kirja panna, visualiseerida ja iga päev silme ees hoida. Pelgalt mõte jääbki mõtteks. Seejärel tuleb samm-sammult luua tegevuskava ehk millal ma mida teen. Muidugi on ka väga hea, kui sulle on toeks meeskond. Meie tegutsesime esimesed 5-6 aastat kahekesi, alles nüüd hakkab meie tiim täienema. 

  • Mis teie kaugemad tulevikuplaanid on? 

Liikuda edasi välisturule, mitte ainult jõulinnakutega vaid ka online treeningutega. Samuti sooviks Eestis kõik piirkonnad väljakutega ära katta ja informeerida tellijaid, et miks meie lahendused parimad on. Praegu ei viitsi paljud oluliste otsuste tegijad end asjaga kurssi viia. Kuid noored ja sportlased, kes reaalselt väljakuid kasutavad, tunnistavad, et just selliseid professionaalseid lahendusi ongi vaja.

40386432691_3a55660f98_o

  • Mida te soovitaksite nendele noortele, kellel on ideed ja unistused, kuid puudu jääb pealehakkamisest või julgusest?

Selleks et alustada ei pea kohe firmat üles ehitama, vaid tuleks lihtsalt kõigepealt sporti teha, kui sa selles juba midagi saavutad, siis saad õige maitse suhu. Sport aitab õiget meelestatust ja distsipliini hoida ehk selleks, et kuhugi jõuda pead sa vastu pidama. See aitab ka muid eesmärke saavutada. Lisaks mõtle, kas sa tahad teha enda asja või töötada kellegi teise jaoks. Kindlasti tuleb lugeda teemakohaseid raamatuid ning lõpuks ole lihtsalt julge! Kui see õige asi sinuni jõuab, siis hakkab see torkima ning lõpuks sa ei saagi muud tööd teha. Kindlasti ära arva, et iga samm peab tingimata õige olema. Selleks, et astuda kaks sammu edasi, tuleb vahel astuda samm tagasi!

 

Mobiilne jõulinnak (Esthenics Global koduleht)