Teele Toova oma kunstiloome olevikust ja tulevikust

Pildil Teele Toova. Foto autor: Laura Maria Tõru

Detsember on ammu möödas, kuid on endiselt soov meenutada üht päeva sellest kuust, kui seadsin sammud Telliskivi loomelinnakusse. Seal ootas sigin-sagin sel ajal avatavas pop-up-poes nimega DesignNut, mis müüb Skandinaavia disaini. Pop-up-poele kohaselt oli see avatud vaid kaks kuud, kuid tänu suurele edule plaanib asutaja Marilin Murasev-Frøkjær avada DesignNuti uksed uuesti aprillis 2018 ja siis juba päris poena.

Seekord ei ole tegelikult fookuses Marilin ega tema pood, vaid hoopiski Pelgulinna Gümnaasiumi 11. klassi õpilane Teele Toova. Kuidas on seotud üks 18-aastane tüdruk ja disainipood? Väga lihtsalt: Teelel oli au disainida poe vaateaken, kuna võitis oma kavandiga selleks puhuks korraldatud disainikonkursi.

Pildil Teele Toova. Foto autor: Laura Maria Tõru

Pildil Teele Toova. Foto autor Laura Maria Tõru

Teelele tuli kasuks kindlasti see, et ta käib kunstisuunaga klassis, kus on disainitund, mida leidub kahjuks väga vähestes koolides. Just selle aine õpetaja tutvustas õpilastele võimalust disainipoe vaateakna kujundamiseks. Teele kurtis, et tunnis tegeletakse küll erinevate disainiteemadega, kuid midagi päriselt kunagi ei teostata. Vaateakna kujundamine oli tema jaoks suurepärane võimalus midagi ellu viia, ennast väljendada ning uusi kogemusi ja tutvusi saada.

Nähes ise pealt kogu kujundamise protsessi, mille juures abistasid teda mõned sõbrad, siis sai ta kõike seda kindlasti kamaluga. Lõpptulemusega jäi ta ise väga rahule, kuigi olid tehnilised viperused seoses LED-tulukestega.

Foto autor Luara Maria Tõru

Pildil DesignNut disainipoe omanik Marilin Murasev-Frøkjær ja Teele Toova. Foto aytor Laura Maria Tõru

Inspiratsioon on kunstnikele elutähtis. Selleta on raske midagi luua. Teele rääkis, et teda inspireerivad kõik need erinevad asjad, mis on tema ümber – alustades ilmast ja aastaajast kuni kogemusteni välja. Loometöö jaoks on kõige efektiivsem keskkond kodu või kool, sest seal on rahulik. Oma loomingus kasutab ta kindlasti emotsioone ning vaateakna tegemisel proovis ta tekitada rahulikku ja malbet meeleolu. Ideid selleks sai neiu DesignNuti toodete piltidest ja sealt võttis ta sihi olla minimalistlik ning käituda tuntud lause järgi: “Lihtsuses peitub ilu”.

Pop-up-disainipoe vitriinakna kujundamine on hoos. Foto autor: Laura Maria Tõru

Pop-up-disainipoe DesignNut vitriinakna kujundus.
Foto autor Laura Maria Tõru

Eesti disaini kohta ütles Teele nii:

Eesti disain on ilus, stiilne, kallis, aga ka kvaliteetne. Kahjuks aga hakkavad vaikselt kõik samu asju tegema ja tooted muutuvad sarnasteks ning üksluisteks.

Teele mõjutajaks võiks pidada ka renessanssi, kuna see on temale meelepäraseim kunstiajastu.

Noorele maailmasse astujale nagu Teelele on oluline ka see, mis ametit ta pidama hakkab. Lisaks kunstile tegeleb tüdruk ka rahvatantsu, iluuisutamise ja koorilauluga. Hetkel on Teele seadnud endale eesmärgi sooritada edukalt kunstiajaloo eksam ning minna pärast gümnaasiumi lõpetamist õppima kas Eesti Kunstiakadeemiasse või Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituuti. Mõlemad on loogilised valikud, kuna Teele armastab kunsti, fotograafiat ja monteerimist.

Foto autor Laura Maria Tõru

Teele disainipoe vitriinaket kujundamas. Foto autor Laura Maria Tõru

Kool kooliks, sest Teele on kindel, et raha ta kunstiga otseselt tegema ei hakka, kuna sissetulek ei ole regulaarne ja olles tundmatu nimi ei ole sa ühiskonna jaoks keegi. Kunstniku ameti positiivseteks külgedeks tõi ta välja rutiinita elamise, eneseväljendamise läbi oma töö, millele ta lisas:

“Päev otsa ma laua taga istuda ei suudaks!”

Inimestele, kes siiski tahaksid kunstnikuna elus läbi lüüa ja endale nime teha, soovitas ta olla enesekindel, arendada suhtlemisoskust ning omada võimalikult palju tutvusi.

Pildi Teele Toova. Foto autor Laura Maria Tõru

Pildi Teele Toova.
Foto autor Laura Maria Tõru

PS. Kui hämarates talvepäevades jääb motiveeritust puudu, siis Teele ravim selle jaoks on inspireeriv tsitaat: “Sometimes lose, but always win” ehk “Vahel kaotad, alati võidad.”

Isegi halbadest juhtumistest ei tasuks end lasta heidutada, sest vaatamata kaotusele võideti juurde kogemusi ja teadmisi.

On rõõmustav teada saada, kui tegusad ja andekad on noored meie ümber. Leian, et noortele tuleks anda veel rohkem võimalusi end väljendada ja maailmale avada, sest muidu jäävad nad mere põhja justkui pärlid.