Reportaaž: noored proovisid kätt siidimaali töötoas

Foto x4: Annaliisa Mäletjärv

Teisipäeval, 25. oktoobril toimus noortenädala raames Põhja-Tallinna Noortekeskuses töötuba, kus huvilised said proovida siidimaalimist. Õpituba viis läbi innukas 13aastane noor kunstnik ning ühtlasi toetasid teda kaks abilist, kes kõiki osalejaid olid valmis aitama.

Töötoa alguseks oli terve tuba huvilisi täis, kosta oli palju juttu ja oli näha, et lapsed olid ootusärevil. Maali tegemisest olid huvitatud üksteist 7–15 aastast noort.

Lastele olid meisterdamiseks lauale pandud palju erinevaid vahendeid: raamid, salvrätid, teibid, pliiatsid, liimid, käärid, inspiratsiooniks paberile trükitud tähtkujude sümbolid ning lisaks värvid, mida riidele kanda. Eesmärgiks oligi riidetükile joonistada just tähtkujude kontuure.

Kui osalejate nimed said kirja pandud, kohad laua ümber valitud ja vajalikud asjad kätte jaotatud, võis töö ärevas meeleolus alata.

Foto autor Elsbeth Heinaste

Suure sagimise järel kuulasid osalejad väga tähelepanelikult ja vaikselt, mis neid ees ootamas on ja kuidas töö hakkab välja nägema.

Töö algas paberist kujude välja lõikamisega, sest kõik osalejad said valida endale tähtkuju, mida riidele kanda. Kuna toimunud töötoa teemaks oli „Must valgel/valge mustal“, oli võimalus valida musta ja valge riidetüki vahel, mille peale oma joonistus teha.

Edasi kasteti materjal kraani all niiskeks ning kinnitati knopkadega pisikeste raamide külge, mille küljed kõigepealt ära teibiti. Raam aitas hoida riiet edasisteks tegevusteks hästi paigal. Lapsed olid oma tegemistesse täiesti süvenenud, ilmselt pingutati ilusa maali nimel. Järgmisena hakati hariliku pliiatsiga tähtkujude kontuure enda tööle kandma, millega said kõik imeliselt hakkama.

Nüüd tuli eemaldada riidetükk raamilt ja pressida see triikrauaga kuivaks ja sirgeks, et liimida ettevaatlikult kangas valgele paberile. Järgnes täppistöö, sest paberi pidid noored lõikama täpselt nii suureks nagu oli riidetükk. Kasutati joonlaudasid ning prooviti võimalikult hästi keskenduda, et lõpptulemus ikka ilus välja näeks. Ruudukujulised meisterdused ääristati igast küljest ühesuuruste paberiribadega, mis olid raamiks pildi ümber.
Foto autor Annaliisa MäletjärvFoto autor Elsbeth Heinaste

 

 

 

 

 

Oli aeg võtta välja värvid ja hoolsalt enda tähtkuju kontuur riidele maalida. Tuubist pigistati värvi tasa ja targu, et midagi enam valesti ei läheks. Need, kes valisid musta põhja kandsid sellele valget värvi ning teised, kes otsustasid valge kasuks, kasutasid vastupidiselt musta värvi. Paberialusega riidetükki oli võimalik asetada ka omakorda valgustatud alusele, mis tegi kujutise maalijatele paremini nähtavamaks ning nii oli värvi hõlpsam peale kanda.

Nii olidki esimesed kunstiteosed valmis lauale kuivama panemiseks. Noortel oli mõistetavasti rõõmus meel, et said proovida midagi täiesti uut ja huvitavat- ise tehtud asjad on alati hästi tehtud. Meisterdamine võttis küll omajagu aega ja nõudis kannatlikkust, kuid tulemused olid küllaltki huvitavad.

Kiidusõnad õpitoa noorele läbiviijale, kellele pakkus huvi õpetada ja jagada oma oskusi teistega. Oli näha, et meisterdamisest tundsid rõõmu nii osalejad kui ka eestvedaja.

Tulge ja osalege sarnastes töötubades Tallinna noortenädalal, mis toimub 25.–29.oktoober. Parimad siidimaalid valitakse näitusele.


Kogu Tallinna noortenädala programmiga saab tutvuda koduleheküljel www.noortenadal.ee.

Tallinna noortenädala peakorraldajaks on Tallinna Spordi- ja Noorsooamet.