Kuidas õppida disaini?

Foto Tamarcus Brown. Allikas unsplash.com

Alustame sellest, et tutvume mõistega disain. Disain on kunst luua ja arendada tooteid ning teenuseid, mis on senistest lihtsamad, huvitavamad, turvalisemad, loodussäästlikumad või parema väljanägemise ja suurema kasutusmugavusega. 

Siinse loo autoritel ei ole siiani veel pähe tulnud hakata disaineriks ning samuti pole me sellega ka koolitöös kokku puutunud. Seetõttu on artiklis esitatud info ning valdkonnaga esmatutvuse tegemine olnud meile endile väga huvitav ja uudne. Püüamegi anda ülevaadet disainimaailma erinevatest külgedest ning sellest, kus ja kuidas selle eriala omandamisega algust teha.

Disainialal töötavat inimest nimetatakse disaineriks. Disaini silmab toodete näol poelettidel ja vitriinidel. Toon siinkohal välja need tooted ja esemed, mida kasutatakse igapäevaselt – autod, riided, majad, bussid, rongid jne.

Need kõiki võib nimetada ka disainitoodeteks. Disaintoodete üks oluline omadus on nende kasutatavus ja otstarve – kui autot ei osteta, siis pole see järelikult hästi disainitud ning nende ühiskondlik kasu puudub. Disainida saad kõike – alates märkmepaberist lõpetades suurte laevadega.

Tooksimegi siinkohal välja erinevad disainivaldkonnad ja tegevused, millest kindlasti kusagil kuulnud või lugenud oled.

Veebidisain

Esimese valdkonnana, mida praegu väga paljud blogijad ja veebikodulehe pidajad kasutavad on veebidisain. Veebidisaini saab õppida Eesti Kunstiakadeemias (EKA). EKA on just see õige koht, kus saab veebidisaini õppida heade ja kogenud koolitajate käe all. Kunstiakadeemia veebidisaini õppejõud tutvustavad digitaalse meedia toimimist erinevates keskkondades ning teevad seda veebiarenduse protsessi etappidest lähtudes. Nad selgitavad lahti digitaalkeskkondade erinevusi ja sarnasusi kujunduslikust, kasutuseesmärgis ning tarkvara vaatepunktist. Eesmärgiks on viia õpilane programmeerimises tasemeni, kus ta on suuteline iseseisvalt veebi arendama.

Moedisain

Teise suurema valdkonnana peaksime me vajalikuks välja tuua moedisaini eriala. Moedisain avaldub kõiges, mida paljud erineva rahvuse ja nahavärviga inimesed seljas, peas ja jalas kannavad – need on rõivad. Igal aastajal vallutab stiilimaailma uus mood. Mood  ümbritseb meid igapäevaselt. Tihti tekib sul ju tahtmine öelda kellelegi, kui ilus sall tal on või kui kena lõikega mantel tal seljas on. Keegi siin maailmas on pidanud selle salli või mantli välja mõtlema ehk teisisõnu disainima.

Ka moedisaini on saab õppida EKA-s, täpsemalt Eesti Kunstiakadeemia moedisaini osakonnas. Nende meeskond pakub välja palju erinevaid rõivadisaini- ja sellega haakuvate valdkondadega seonduvat õpetust. Nad ka toetavad selle all olevat ajaloo õppimist.

Eesti Disaini Maja

Parim koht, kus omale soetada Eesti moedisaini, on Eesti Disaini Maja.  Eesti Disaini Maja esindab üle saja Eesti loomeinimese väljapaistvat autoridisaini. Nende eesmärgiks on teha Eesti disain nähtavaks ning pakkuda silma- ja osturõõmu nii kohalikele kui ka välismaa külastajatele.

Kui välismaal elav inimene tahab osa saada Eesti disainist, siis on tal hea võimalus tellida endale Eesti disainerite poolt tehtud tooteid ka e-poest. Eesti Disaini Maja on ka esindatud mujal maailmas, mitte ainult Eestis või veebipoes – nende esindused asuvad St. Peterburgis, San Fransiscos, Brüsselis, Londonis, Milanos, Viinis ning erinevates Soome linnades. Nende maja on saamas kohaks, mis seob omavahel erinevate valdkondade ja pädevustega disainereid ning loomeinimesi, pakub lahendusi teenusedisaini sugemetega tooteideedele, algatatades tootearendusprotsesse, kus kohtuvad disainerid, kliendid ja ettevõtjad.

Graafiline disain

Kolmanda suurema valdkonna kujul on tegemist graafilise disainiga. Graafilise disaini eriala õpetab kujundama visuaalseid lahendusi nii veebis, trükis kui ka muudel pindadel. Lisaks õpitakse looma visuaalset identiteeti ja realiseerima oma kunstilisi andeid eelkõige digitaalse meedia valdkonnas.

Graafilise disaini osakonnas õpitaksegi, kuidas meid ümbritseva maailma sõnumeid nähtavaks teha. Seda võib nimetada ka visuaalse kommunikatsiooni õppimiseks. Graafilist disaini saab õppida EKAs ja lisaks ka Eesti Ettevõtluskõrgkoolis Mainor.

Ettevõtluskooli Mainori koduleheküljelt leiate palju huvitavat infot nende õppekava kohta ja saate vaadata, mida nende vilistlased räägivad graafilise disaini kohta.

Eesti Kunstiakadeemia graafilise disaini osakonnas on juhendajad loova käega ja selle disaini valdkonna väljakujundamiseks on neil abiks erinevaid tööriistu. Olulist rõhku pannakse kunsti loomise meetoditele, millest sa kuulnud pole ja ka neile, millega kindlasti oled varem kokku oled puutunud (nt joonistamine, fotograafia, disaini ajalugu jne).

Miks õppida disaini?

Üks moodus, kuidas disaini õppida on kindlasti ülikool, näiteks Eesti Kunstiakadeemias. Kui disaini eriala on sulle määratud, siis veereb see sulle ise eluteele ette. Kas siis joonistusoskuse, stiilitaju või lihtsalt kire näol. Muidugi ei tähenda see seda, et sel juhul ei peaks sa kõrgkooli seda eriala õppima minema. Ikka võib, aga elu seab selles suunas spontaanselt samme. Ja isegi kui mitte sinna, siis leidub teine tee, et oma disaininime kandvat kivi edasi veeretada.

Kui disain on see, mis sind kõnetab, siis ära kõhkle – ükskõik, milliseid radu pidi sa käid, mingil hetkel ristub see ikkagi tänavaga, millel nimeks disain. Ma ei soovitaks kellelgi minna sellepärast disaini õppima, et vanemad seda tahaksid või et see on popp. Tee seda, mis pakub sulle enim rõõmu! Head noored, ärge kartke kuulata oma südame häält! Küll elu avab oma uksed, kui kõnnite mööda teeotsi, kuhu südamehääl on teid juhtinud. 

Kui soovid disainiteemade kohta rohkem teada saada, siis tutvu koolivaheajal, 25.–29.oktoobril toimuva Tallinna noortenädala programmiga. Ürituse fookuseks on disain ja ettevõtlikkus ning toimumas on põnevaid töötubasid ja loenguid.

Artikli autorid:
Aaron Oks
Stella Lise Maanurm

Märksõnad