Euroopa vabatahtlik teenistus – parim, mis sinuga juhtuda saab

Gülnur Kadirhan
Gülnur Kadirhan Foto: Marili Otstak

Gülnur Kadirhan (24) alustas septembris Tallinnas oma Euroopa vabatahtlikku teenistust. Tema töökohaks on alates septembrist kuni järgnevad 11 kuud Tallinna spordi- ja noorsooamet, kus Gülnuri tegemiste hulka kuuluvad nii infotundide läbiviimised gümnaasiuminoortele, ülelinnalistes noorteprogrammide korralduses kaasalöömine kui ka loengusessioonid kommunikatsioonist huvitunud noortele.

Räägi oma teekonnast Tallinnasse ja veidi lähemalt Euroopa vabatahtlikust teenistusest.

Ma olin ammu mõelnud pärast kooli lõppu oma erialase karjääriga alustamise asemel proovida pikaajalist vabatahtlikku tööd. Juba mõnda aega tegutsesin selle idee nimel ja otsisin põnevaid projekte. Sattusin kord internetis lugema üht EVT (Euroopa vabatahtlik teenistus) kutset, kus Tallinna spordi- ja noorsooamet otsis vabatahtlikku. Ma kandideerisin, osutusin valituks ja siin ma nüüd olengi. Kaalusin tegelikult alguses kahe projekti vahel, kuid tundus, et spordi- ja noorsooametil on mulle rohkem pakkuda ning ma saan ise olla selle organisatsiooni jaoks kasulik – seega olid mu ootused täidetud.

Oled pärit Türgist. Mis on kõige erinevam kogemus, millega oled siinviibimise ajal kokku puutunud ning mis erineb su kodumaast?

Kõige šokeerivam oli minu jaoks, kui avastasin, et siinsed inimesed ei palu kunagi vabandust. Isegi kõige elementaarsemates olukordades, kui näiteks kas või komistad inimesele otsa, ei ole väga tavapärane öelda: «Palun vabandust! Ega te haiget ei saanud?». Kui mina palun kelleltki vabandust, siis ma tegelikult näen, et see läheb inimestele korda ja nad on tä- nulikud su tähelepanelikkuse ja märkamise eest.

Millest sa kõige rohkem puudust tunned?

No ikka söögist. Ma olen päris hea kokk, kuid pole Tallinnas elades siiani leidnud paljudele harjumuspärastele toiduainetele aseaineid. Siiski läheb mul ses osas juba palju paremini.

Kirjelda oma parimat kogemust või muljet, mille oled siit saanud.

See, et eestlased peavad väga lugu ning hindavad lapsi, noori ja eakaid. Siin tõesti hoolitsetakse nende eest ja see paistab välja.

Milline on parim restoran, mida oled Tallinnas külastanud, ja miks just see?

Täiesti kindlasti – kohvik Sesoon! Ja mitte ainult nende hubase atmosfääri pärast, vaid eelkõige seetõttu, et seal pakutakse linna parimat veganiburgerit, mida olen Tallinnas siiani maitsnud.

Kuidas on EVT kogemus sind muutnud? Või kas üldse on?

Muutus on alati möödapääsmatu ja paratamatu. Kuigi ma ei ole siin veel pikalt elanud, olen palju muutunud. Uued sõbrad, ilm, elu koos teistest riikidest pärit inimestega. Aja möödudes harjud uue elu ja muutuvate olukordadega. Kahtlemata on see keeruline ning paratamatult tunnen ikka aeg-ajalt koduigatsust, kuid püüan sellest kogemusest siiski võtta parimat. Arvan, et Euroopa vabatahtlikul teenistusel on uskumatult palju pakkuda, sest isegi pärast rasket päeva uinud sa teadmisega, et sul on alati võimalus kõike veelgi paremaks teha.

Mis sinu arvates EVT ühele noorele annab?

Töö- ja elukogemuse, uued inimesed ja tutvused – see nimekiri võiks veel pikalt jätkuda. Usun, et EVT on väga õpetlik, ja mitte ainult professionaalses mõttes, vaid ka isiklikus plaanis. Vabatahtlik kogemus annab elule uusi vaatenurki – sellel ajal on ju sul piisavalt aega elu üle järele mõelda. Ka mu kaaslased, kes samuti praegu Tallinnas oma Euroopa vabatahtlikku teenistust teevad, on minuga ühel meelel, et EVT võib olla parim asi, mis sinuga juhtuda saab.