Ettevõtlus ei tunne piire

Foto Karina Carvalho. Allikas unsplash.com

Ettevõtlus on noorte seas muutumas aina populaarsemaks. Möödunud aasta lõpus viis Swedbanki Rahaasjade Teabekeskus läbi uuringu, milles osales 484 Eesti noort vanuses 18–30. Uuringust selgus, et koguni 53% noortest näeb oma tulevikku ettevõtluses. Peale selle näitab kasvavat trendi ka tõsiasi, et õpilasfirmasid loodi sel aastal veerandi võrra rohkem kui möödunud aastal – lausa 297. 

Noorelt ettevõtjaks

Ettevõtlusõpet liigutatakse aina varasemasse haridustasemesse ning ettevõtlusega tehakse algust üsna noores eas. Seda illustreerivad ka näiteks kodulehtede loomisega tegeleva idufirma Weps meeskonna liikmed, kes alustasid ettevõtlusteekonda juba 1819-aastaselt.

 “Niivõrd noorelt kohe suurte asjade tegemine on mõjunud väga positiivselt. Kogemused, mis päris maailmast on ammutatud, on asendamatud”, tõdes Wepsi kaasasutaja Juhan Kaarma.

Noorelt alustamise võlu kinnitab ka Eesti talukaupade tellimusportaali SIBIS tegevjuht Rudolf-Gustav Hanni (19).

“Minu enda esimene ettevõtluskogemus oli õpilasfirma näol 8. klassis, mille käigus sain palju kogemusi toote arenduses, müügis, turunduses ja meeskonnatöös. Sai ka hea taskuraha – meie esimese aasta käive oli üle 1500 euro.”

Ettevõtjaks olemine on Hanni suur kirg. Tema sõnul on see võimalus teha midagi päriselt ära ja seda tulevikulahenduste nimel. Hanni meelest on noortel on head šansid ettevõtlusega tegeleda, kuna just noorena on vigu lubatud teha rohkem.

„Paljudel noortel on täna see julgus ja inspiratsioon olemas, kuna nähakse probleeme, millele soovitakse lahendusi leida. Ja see on hea, sest ettevõtjaks pole mõtet hakata staatuse pärast,“  rääkis Harjumaa Ettevõtlus- ja Arenduskeskuse noorte koordinaator Siim Kasari.

Loe ka Rudolf-Gustav Hanni blogist, kuidas genereerida ideid.
Rudolf-Gustav Hanni kirjutab: 10 põhjust, miks luua õpilasfirmat.

Disainerist ettevõtjaks

„Ettevõtlust ei tohiks liialt siduda suure raha ning kasumi teenimise ja oma aja peremeheks olemise kuulsusega. Eelkõige peaks leidma endale sobiliku valdkonna, kus tegutsedes kujuneb aja jooksul välja inimese roll. Kõik ei ole juhi tüüpi äriideega disainer võib samuti asutada ettevõtte, tegutsedes selles aga disaineri, mitte juhina,“ tõdeb Eesti Kunstiakadeemia ettevõtlusnõustaja Kelli Turmann.

Ettevõtlusinkubaatoris ideest teostuseni

Eestis on palju kohti, kust oma äriideedele tuge saada. Peale individuaalse nõustamise soovitatakse alustavatel ettevõtjatel pöörduda ka inkubaatoritesse. Tallinna Ettevõtlusinkubaatori inkubatsioonijuhi Kristel Kuke sõnul on alustavate inkubantide levinumad küsimused seotud prioritiseerimisega ehk soovitakse teada, millised asjad tuleb ära teha esimeses järgus ning millele võib natuke hiljem mõtlema hakata. Noortele soovitab inkubatsioonijuht julget pealehakkamist ja järjepidevust.

Ise peab palju vaeva nägema ja kõik ei pruugigi kohe alguses õnnestuda, kuid sellepärast ei tohi alla anda. Kindlasti on vaja ka meeskonda! Üksi pusimine ei vii tavaliselt eriti kaugele. Kui on soov kiiresti areneda, siis on vaja toetavat tiimi!

Rudolf-Gustav Hanni sõnul on oluline ümbritseda ennast teiste ettevõtlike noortega. „Ettevõtlikud inimesed inpireerivad rohkem tegutsema, näevad lahendusi ning on valmis üheskoos minema läbi seina, et plaane ellu viia.“

Kui sul on juba äriidee, mis on mõnda aega su unenäod hõivanud, siis tasub pöörduda konsultantide poole, kes rahastuseks vajaliku äriplaani koostamisel aitavad. Üks levinumaid toetusmeetmeid on EAS-i starditoetus, mis annab alustavatele ettevõtetele hoogu kuni 15 000 euro suuruse toetusega. Kui aga nii suured numbrid esialgu hirmuäratavad tunduvad, siis on Töötukassast võimalik toetust taotleda kuni 4474 euro ulatuses. Alternatiivideks on veel ka stardilaen, investorite kaasamine ning osalemine erinevatel konkurssidel, nagu näiteks Ajujaht.

Eelnevalt turu-uuringu teostamine on vältimatu

Tasub aga meeles pidada, et vahel ei tasu äriideed maha matta vaid selle tõttu, et äriplaani koostamine tundub hirmutav ja laenuvõtmine vastumeelne. Wepsi asutajad Juhan Kaarma ja Jorma Jürisaar nimetavadki suurt algkapitali üheks takistavaks müüdiks noorte ettevõtlushuviliste seas.

“Tegelikkuses on võimalik luua toote töötav versioon peaaegu igasugust kapitali omamata ja müügiga võib alustada ka veel vigase tootega. Tihtipeale juhtub aga see, et ehitatakse valmis toode ja investeeritakse palju raha, ilma korralikult testimata, kas antud tootele on üldse turg olemas. Seda tuleks teha kõige esimesena, ideaalis enne kui ühtegi eurot kulutama asutakse,“  tõdevad idufirma Weps asutajad Juhan Kaarma ja Jorma Jürisaar.

Samas tõdeb Kasari oma töökogemusest lähtuvalt, et äriplaani ja rahaliste ressurssidega alustamine on aga tunduvalt lihtsam.

Äriplaan on analüüs, mis näitab asutava ettevõtte vajalikkust ning tootlikkust. See on oluline eelkõige alustava ettevõtja enda jaoks. Ühtlasi aitab see endalgi selgeks mõelda, kas see on see, mida ma tegelikult tahan.

Kuidas alustada?

Ettevõtlusega alustamiseks on vaja luua juriidiline keha. Eesti Vabariigi seadused võimaldavad seda teha alates 18. eluaastast. 7.9. klassi ja gümnaasiumis õppivad noored noored saavad aga ettevõtlusmaailmaga tutvust teha Junior Achievement Eesti kaudu, luues oma mini- ja õpilasfirma.

Wepsi asutajate kirjandussoovitused alustavale ettevõtjale

Raadiosaated: Andrew Warner’i Mixergy Show: www.mixergy.comVideokanal: Patrick-Bet David’i Valuetainment Channel: www.patrickbetdavid.com •Raamatud: *“The Hard Thing about Hard Things”, Ben Horowitz * “The Lean Startup”, Eric Ries *“From Zero to One”, Peter Thiel

Koolivaheajal saab osa disaini ja ettevõtlikkusega seotud üritustest

Ettevõtlus sünnib heast ideest. Kuidas aitab ideede loovusele kaasa disain ja kuidas liikuda ideest teostuseni? Selles aitab orienteeruda ka oktoobris toimuv Tallinna noortenädal, mis on tänavu fookusesse võtnud just ettevõtlikkuse ja disainiga seotud teemad.

Noortenädal toimub Tallinnas 25.–29. oktoobril 2016. Tegevused toimuvad üle linna erinevate paikades, kuid peamiseks peatumispaigaks on kino Sõprus.

Loe siit, mis noortenädala programmis tulemas on.

Tallinna noortenädala peakorraldaja on Tallinna spordi- ja noorsooamet.