Välismaalt Eestisse elama

2017–2018 aastal tegutsevad Tallinna noortekeskustes vabatahtlikud  Itaaliast, Ungarist, Ukrainast ja Valgevenest
2017–2018 aastal tegutsevad Tallinna noortekeskustes vabatahtlikud Itaaliast, Ungarist, Ukrainast ja Valgevenest

Mõni aeg tagasi Eestis oma Euroopa vabatahtlikku teenistust (EVT) teinud noored – Gülnur Kadirhan Türgist ja Ángela Bonache Rodriguez Hispaaniast – tulid Tallinna, teadmata, mis neid täpsemalt ees ootab. Nende vabatahtlik teenistus on praeguseks küll läbi, kuid ometi on nad ikka veel Eestis. Gülnur asus 2017. aasta sügisest Tallinna ülikooli kommunikatsioonijuhtimist õppima ning Ángelagi otsustas Eestisse jääda ja on praeguseks leidnud endale Tallinnas põneva töö. Mida aga rahvusvaheline kogemus ning elu Eestis neile pakkus – kõigest sellest räägivad nad lähemalt. 

Gülnur Kadirhan
Türgist pärit kommunikatsioonitudeng Tallinna ülikoolis

Otsus jätta maha kõik, millega oled harjunud, et pea ees tundmatusse hüpata, pole kunagi lihtne. Aga mina tegin seda kaks aastat tagasi, kui otsustasin tulla Euroopa vabatahtliku teenistuse raames Tallinna. Tagasi vaadates saan öelda, et see otsus tasus ennast igal juhul ära.

EVT tõestas mulle, et kui riskin ja astun välja oma mugavustsoonist, siis toob see ka väärilise tasu. EVT vabatahtlikena olime enam kui valmis integreeruma sellesse uude keskkonda, millesse sattusime, ja seda tänu programmi enda ülesehitusele ning meid vastuvõtva organisatsiooni ning eelmiste vabatahtlike motiveerivatele lugudele eesootava kohta. Tänu sellele tundsime kõik, et meid mõistetakse ja et oleme võrdsed, olenemata päritolust. Siiamaani ei tunne ükski EVT-lane ennast enam kusagil võõra ega üksijäetuna.

Tänu EVT ajal läbi tehtud katsumustele ja kogetud õnnestumistele, nii heale kui ka halvale, saame võimaluse oma elu eesmärke süvitsi kujundada, oma võimeid proovile panna ning silmaringi avardada. EVT pakub mõistvat ja tänuväärset, hubast ja mugavat ühtekuuluvustunnet.

EVT annab tulevasteks tööotsinguteks tugeva toe. Rahvusvaheline kogemus, ja eriti just vabatahtlik tegevus, paistab CV-s silma ning toob su teiste seast esile. Minu EVT kogemus võimaldas mul Eesti kultuurist paremini aru saada ning tänu sellisele lähedasele kokkupuutele kohaliku kultuuri ja kommetega sai Eestist mulle peaaegu nagu teine kodu. Seega haarasin kinni avanenud võimalusest siia tagasi tulla ning kasutan oma EVT ajal saadud teadmisi ja oskusi, et Eesti elus nüüd juba paremini orienteeruda.

Ángela Bonache Rodriguez
Hispaaniast pärit endine välisvabatahtlik ja praegune tallinlane

Kas jääda Eestisse ja alustada siin uut eluetappi? Kas minna tagasi koju oma pere ja sõprade juurde? Kas ma suudaksin siin uusi sõpru leida? Kas tunneksin ennast siin üksildasena? Enne Tallinna tagasi tulemist keerles mu peas sada mõtet.

Saabusin esimest korda Tallinna aastal 2016, et osaleda Euroopa vabatahtliku teenistuse projektis “Cultural Chameleon” (“Kultuuride kameeleon”). Mul polnud aimugi, mis mind siin oodata võiks, peale selle, et pidin tulema tööle Kristiine noortekeskusesse. Teadsin, et minu tuutori nimi on Erko, et tal on omapärane soeng ja et hakkan jagama korterit teiste välismaalastega. Eeskujuliku hispaanlannana lahkusin kodust pisarate voolates (emotsioonid käivad meil kõigega kaasas) ja  teadmatust kartes. Kuigi esimesed päevad Eestis olid veidi rasked ning nii kohalikud inimesed kui ka eesti keel tundusid mulle imelikud, hakkas see mõnus maa mulle peatselt südamesse pugema.

Ka sain tuttavaks järjest uute, eri rahvustest ja kultuuridest pärit inimestega, kogesin nende erinevaid maailmavaateid, hakkasin reisima nagu ei kunagi varem. Sain tõesti kuhjaga uusi kogemusi.

Pärast 11 kuud elumuutvat vabatahtlikku tööd pidin endalt küsima, mis saab edasi. Olin selleks ajaks juba Tallinna nii kiindunud, et ei tahtnud veel koju tagasi minna. Seepärast otsustasingi siin tööd otsida ja juba paari tööintervjuu järel õnnestus mul leida töökoht ühes rahvusvahelise e-kaubandusega tegelevas ettevõttes, kus olen praeguseks töötanud juba mitmeid kuid.

Uus kogemus erineb vabatahtlikust tööst täielikult – see on päriselu. Aga ma arvan, et see uus etapp aitab mul ennast paremini tundma õppida ja kasvatab mind tugevamaks. Paar aastat tagasi, kui ma isegi ei teadnud, kus Tallinn asub, poleks keegi osanud arvata, et minu esimene töökoht saab olema Vene ettevõttes, 3700 km kodust eemal. See oleks kõlanud hullumeelselt.

Tagasi mõeldes on EVT mu elu väga palju muutnud. Kuigi muutused on vahel rasked ning igatsus oma inimeste ja kodumaa järele on suur, tunnen, et see kogemus on olnud pingutust väärt ning olen väga uhke oma otsuse üle programmis osaleda.

Ma ei tea, kui kauaks Eestisse jään, aga praegu tahan seda Balti riiki kindlasti veel lähemalt tundma õppida ning siinset kaunist valget talve nautida.

erasmus-logo-high-resolution

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga