Töövarjupäev – AKU annab inspiratsiooni

AKU on kolme noore eestlase – Alari, Kaarli ja Uku asutatud disainifirma, mis tegeleb ettevõtete ja asutuste (visuaalse) identiteedi loomisega. Seekord aitasid nad hoopis noorel töövarjutajal Brital avastada AKU enda identiteeti. Intervjueerisin ettevõte disainerit Uku-Kristjan Küttist ja tema töövarju Brita Siimonit, et saada rohkem teada disaineri elukutsest ja ettevõtte tegemistest. 

Kuidas tänane päev läks ja mida te tegite?

Brita:
Minu arust andis tänane päev väga huvitava kogemuse. See on täiesti teine valdkond võrreldes sellega, mida ma koolis õpin. Ma õpin ärikorralduse spetsialistiks ja täna sain tutvuda hoopis disainiga tegeleva ettevõttega. Tunnistan, et see valdkond on natuke tundmatu maa minu jaoks. Sain päeva jooksul teada, et kui inimese ametinimetus on disainer, siis tegelikult on selle taga nii palju erinevaid ülesandeid. Disaineri töö pole selline, et üks teeb ainult ühte laadi ülesandeid, vaid kõik teevad kõike. Samuti on kõigil erinevad tööstiilid ja -võtted.

Uku:
Minu arust läks toredasti. Töövari sai rääkida mitmete meie ettevõttes töötavate tegelastega. Me tegime nii, et natuke aega rääkis ta kõigi AKU töötajatega ja seejärel ka illustraator Ryan Chapmaniga, kes AKUs ei tööta. Kõik rääkisid töövarjule, mida nad teevad ja miks.

Kui te oleksite oma töövarjuga samavanune, mida te õpiksite või millise eriala valiksite?

Uku:
Disain on minu jaoks huvitav. On palju asju, mida disainer peab lahendama ning mis on väga erilised. Disaineril ei ole ainult ülesanded, kus asi peab ilus välja nägema. Iga äriprojektiga õpib uusi asju. Sellepärast pean disaineri tööd väga põnevaks. Mina ei muudaks oma eriala.

Kuidas inspireeriksite noori olema ettevõtlikumad?

Uku:
Inspireerida saab hästi näiteks läbi eeskujude. Kõige parem on ise olla eeskuju ning selleks on töövarjutamine väga hea. Mina oleksin nooremana kindlasti töövarjuks käinud. See annab tõelise kogemuse selle kohta, kuidas töö tegelikult käib. Lisaks annavad mentorid edasi valdkonna oskuseid. Minu arvates on see väga vajalik.

Kas soovitad töövarjuks olemist ka teistele noortele?

Brita:
Kindlasti! See on täiesti teistsugune kogemus! Mitte ainult inimestele, kes on erinevast valdkonnast, vaid ka neile, kes seda eriala õpivad. Mina sain näiteks näha, kuidas tõeline disainer töötab ning õppisin, et disaineri töö ei ole nii lihtne ja üksluine. See on suurem valdkond, kui see kaugelt võib tunduda. Mulle väga meeldis. 

Noorte tööhõive ja ettevõtlikkuse programm Tallinnas

Vastab Triin Bõstrov, Tallinna spordi- ja noorsooameti vanemspetsialist

Tööhõive ja ettevõtlikkuse programm on Tallinna spordi- ja noorsooameti korraldatav projekt, mille eesmärgiks on toetada 16–26-aastaste Tallinna noorte konkurentsivõimet tööturul, õpetada noortele tööeluks vajalikke oskusi ja ettevõtlikku meelt. Programm sai alguse 2016. aasta septembris.

Üheks esimeseks tegevuseks oli töövarjuks olemine, mille muljeid noored ja ettevõtete juhid ka jagasid. Noored käisid töövarjuks disainiagentuurides AKU ja Ruutu Kuus, lisaks Baltika Group‘is, Põhja-Eesti Rajaleidja keskuses, Swedbank‘is, Eesti Disanikeskuses ja abilinnapea Mihhail Kõlvarti juures. Eesmärgiks oli näidata noortele juhtide igapäevatööd ning pakkuda inspiratsiooni ja motivatsiooni.

Miks on töövarjupäevad olulised?

Töövarjupäevad on olulised ja enesearengut toetavad mitmel põhjusel.

  1. See võimaldab noortel näha tööde ja ametikohtadega kaasnevaid tahke, ammuda inspiratsiooni ja õppida midagi uut ning põnevat.
  2. Noored saavad praktilise (töö)kogemuse. Töövarjuks olemine võimaldab näha, kas töökoht ja valdkond võiksid olla sobivad ning huvipakkuvad.
  3. Lisaks saab niiviisi ohtralt uusi kontakte.