Teksariie kui teine võimalus

Foto autor Laura Rein

Tänapäeval on disainerite hulgas väga populaarseks saanud taaskasutus. Üheks huvitavaks taaskasutusmaterjaliks on teksariie. 

Viidates teksade ajaloo uurijatele (vt näiteks Jan Adkins, 1990 ja History of Jeans) said teksad oma nime tänu Genova sadamalinnale Itaalias, kus toodeti puuvillast riiet, mida nimetati jeane ja millest meremeestele õmmeldi siniseid pükse. Teksapükste isaks võib pidada Levi Straussi ja Henry David Lee’d ja pükste ajalugu ulatub tagasi nii kaugele kui 1853. Ligi sajandi olid teksad siiski eelkõige tööriietus, mis oli esialgu mõeldud kaevuritele. Tugeva ja vastupidava kanga leidis Strauss lõpuks Lõuna-Prantsusmaalt.

1960ndatel muutusid teksapüksid noorte seas populaarseks. Väljendati oma rahulolematust ja protesteeriti valitseva sotsiaalse olukorra suhtes läänemaailmas ning… kanti teksapükse. Teksadest sai kultusriie. Tänapäeval toodetakse erineva stiiliga ja värvusega teksapükse igale maitsele.

Nagu iga hea asjaga käivad kaasas halvad, nii on ka teksariidega. Üha rohkem räägitakse, et tänapäeva kiirmoe jaoks toodetav teksakangas on nahale kahjulik ja mürgine. Leidub seisukohti, et kemikaalid võivad põhjustada erinevaid haigusi (nimetatud on näiteks nahavähki, Alzheimeri tõbe, erinevaid hingamisteede haigusi).

Teksariie on väga potentsiaalne materjal − tugev, stiilne, vastupidav. Sellest saab valmistada suurel hulgal erinevaid aksessuaare, riideid, igapäevatarvikuid. Näiteks saab teksariidest valmistada kotte. Tuleb ainult endale meeldiv disain välja valida ja tegema hakata.

Tallinna noortenädala raames toimus 25. oktoobril tantsu- ja moekoolis Max Moda vanadest teksariietest aksessuaaride valmistamise töötuba. Sai valmistada erinevaid kotte, käevõrusid, prosse, peaehteid ja kaelakeesid. Avastasin üllatusega, kui palju võimalusi on teksariide taaskasutamiseks. Ma ise ei oleks kunagi selle peale tulnud, et valmistada teksariidest juukselõks. Teksakangast saab väga hästi töödelda ja mitmekülgselt kasutada.

Viidatud allikad:

Atkins, J (1990). A History of Blue Jeans: From Miners’ Wear to American Classic: https://www.motherearthnews.com/nature-and-environment/history-of-blue-jeans-zmaz90jazshe

History of Jeans: www.historyofjeans.com