Teekond Youtube’i ja blogide maailma

Youtuber’id ja blogijad koguvad aina enam populaarsust ning nende seas on suurt hulka jälgijaskonda võitmas ka Eesti noored, kes on purustamas suisa kohalikke vaatamisrekordeid. Videod ja blogid on nii mõnelegi omamoodi kutsumuseks – see on meedium, mis pakub võimalusi mõtete ja huvide väljendamiseks, kuid mitte ainult. Ka mitmed Eesti noored youtuber’id ja blogijad on leidnud viise, kuidas oma hobist alustada teekonda töö, karjääri ning päris kutsumuseni.

Youtuber’i ja blogijana tegutsemine annab paraja koguse julgust, ajaplaneerimise võimet, väljendus- ja esinemisoskust, kohusetunnet ning suure hulga kogemusi erinevatelt aladelt – ehk kõike seda, mis käib ettevõtliku elu juurde ja on ka tulevases tööelus vajalikud oskused.

Tutvustame nelja noort youtuber’it ja blogijat, kelle lugejas- ja vaatajaskond ületab kambapeale kokku lausa maagilise 50 000 piiri. Sellest, kuidas kõik alguse sai ning kas ja kuidas plaanivad nad tulevikuski oma tööelu ja hobi siduda, räägivad Jennifer Nimmerfeldt, Victoria Villig, Mariel Pähkel ning Mari-Liis Suvi.

Victoria Villig

Victoria Villig

Videoblogi pidav Victoria õpib Tallinna Reaalkoolis ning lisaks oma isiklikule üle 17 800 tellijaga Youtube’i kanalile, kus ta laeb peamiselt üles naljasketše ning vloge oma igapäevaelust, pakub neiu ka videote tegemise teenust ning korraldab youtuber’ite koolitusi. Youtube’iga on Victoria ennast sidunud nüüdseks juba üle kahe aasta.

Vaata Victoria videokanalit.

Jennifer Nimmerfeldt

Jennifer Nimmerfeldt

Jennifer Nimmerfeldt

Youtuber Jennifer elab hetkel Soomes ning õpib Kuopio Lütseumis (Kuopion Lyseon Lukio) rahvusvahelisel IB-liinil. Kooli kõrvalt käib ta nädalavahetuseti ja koolivaheaegadel ka tööl. Oma Youtube’i kanalil räägib ta peamiselt veganlusest ning enda elust. Praeguse 14 200 jälgijaga videokanali tegi ta 2011. aastal, kuid aktiivselt hakkas videoid üles laadima 2015. aastal.

Vaata Jenniferi videokanalit.

Mariel Pähkel

Mariel Pähkel

Mariel Pähkel

Tuntud moe,- ilu- ning elustiiliblogija Mariel tegeleb lisaks gümnaasiumis õppimisele aktiivselt spordi ja tantsimisega. Blogimisega alustas ta 2013. aastal ning neiu tunnistab, et kõige enam andis selleks tõuke tema lemmikblogija Angelica Blick, kelle kogemused inspireerisid ka ise kirjutama ja oma mõtteid jagama.

Loe Marieli blogi

Mari-Liis Suvi

Mari-Liis Suvi

Elustiili- ja moeblogi maastikul tegev Mari-Liis on lõpetanud Tallinna Ülikooli kultuuriteaduse eriala ning blogi pidanud juba kokku viis aastat. Esialgu oli tegu privaatse veebilehega, mis täitis pigem pildipanga funktsiooni. Pärast lehe avalikuks muutmist kasvas ka huvi tema tegemiste vastu ning nii saigi alguse veeb www.suvimariliis.ee.

Loe Mari-Liisi blogi

Rääkige lühidalt, kuidas jõudsite oma Youtube’i kanali pidamiseni?

Victoria:
Videoid olen ma teinud koos sõbrannadega juba üle nelja aasta. Hakkasin 2014. aastal rohkem Youtube’i videoid vaatama ja sain sealt palju inspiratsiooni ning mõtte oma loomingu jagamiseks. Aasta aega pidasime sõbrannadega grupikanalit, kuid kuna nende huvi vajus ära, otsustasin jätkata videote tegemist oma isiklikul kanalil.

Jennifer:
Tundsin juba väiksena huvi lühifilmide tegemise vastu ja algklassides kutsusin tihti sõbrannasid enda juurde, et koos videoid filmida. Mulle meeldis välja mõelda ja teha erinevaid õudusfilme ning noorteseriaale. Meie esimene seriaal «Freaks in the Hovel» valmis inspireerituna kodumaisest sarjast «Ühikarotid». Panin need videod üles ka Youtube’i, kuid vaid selleks, et mu sõbrannad ise neid kodus vaadata saaksid. Paar aastat hiljem avastasin, et Youtube’i ei kasutatagi üksnes filmide ja muusikavideote jagamiseks, sinna lisatakse klippe ka endast ja oma tegemistest. Mõtlesin, et võiksin samuti proovida – see tundus väga huvitav.

Kui palju teie päevast võtab video ka blogide tegemine, kui raske või kerge on seda muude kohustuste kõrvalt teha?

Mariel:
Ma ei võta blogimist kui kohustust, teen seda suurima rõõmuga. Siia sobib hästi motona kõlama: «Do what you love and you’ll never have a problem with Monday». Vahel kulub siiski blogimise peale terve päev, kuid mõnikord vaid paarkümmend minutit.

Mari-Liis:
Tunnen, et elan nii-öelda pidevas blogimullis. Ühe postituse tegemine võib võtta tunde, alates riiete ja asukoha valikust, kohaleminekust kuni pildistamiseni, fotode valimise, töötlemise ja teksti kirjutamiseni välja. Kõik oleneb postituse sisust. Kui on tahtmist, siis leiab ka aja!

Victoria:
Nädalavahetused kuuluvad mul tervenisti filmimisele ja monteerimisele, sest siis ongi aega kõige rohkem. Koolipäevadel kulub kokku üks kuni kaks tundi – monteerin ka vahetundides ja ühistranspordiga sõites. Kooli, töö ja trenni kõrvalt on seda üsna raske teha, sest vabu hetki eriti ju polegi.

Jennifer:
See, kui palju aega ühe video tegemine võtab, sõltub minu puhul ka video formaadist. Sketšide filmimine ja monteerimine võib võtta terve päeva või isegi rohkem. Sellised videod, kus istud ja jutustad kaamera ees, valmivad umbes tunni või paariga. Koolipäevadel on kindlasti raskem aega leida, eriti nüüd, kui käes on gümnaasiumi lõpuklass ja koolitööd on kuhjaga. Nädalavahetuseti ja vaheaegadel on seda kergem oma päeva sisse mahutada.

Millised oskused peavad heal youtuber’il ja blogijal olema? Kas oluline on olla pigem hea turundaja või on kõige tähtsam ikkagi video ja blogi ise?

Victoria:
Oleneb palju sellest, milliseid videoid inimene teeb, mina hindan kõige rohkem originaalsust, sihikindlust, töökust, motivatsiooni ja positiivsust. Kindlasti on tähtis video sisu, sest isegi kui oled väga hea turundaja, kuid inimestele su videod ei meeldi, siis nad neid ka ei vaata.

Mariel:
Hea blogija on inimene, kes teeb oma blogi huvitavaks ja isikupäraseks. Moeblogide juures on tähtis ka hea pildikvaliteet. Turundus on minu jaoks viimasel kohal. Ütlesin just hiljuti oma isale, et ma teeksin kõike lihtsalt rõõmust ja puhtast südamest, kui mul vaid oleks rohkem aega. Blogi on sinu maailm ja tähtis on, et seal kajastuks sinu unikaalsus.

Jennifer:
Hea youtuber peab oskama kaamerat kasutada ning valdama mõnd videotöötlusprogrammi. Loomulikult on väga tähtis ka, millest oma videos räägid ning milline sa ise oled. Mulle meeldib eelkõige vaadata inimesi, kelle videotes on sisu ja kes teevad asju omamoodi. Tähtis on jääda iseendaks ja rääkida teemadel, mis sulle päriselt korda lähevad.

Rääkides hobi ja töö ühendamisest, siis milliseid professionaalseid oskuseid ja kogemusi Youtube’i kanali ja blogi pidamine teile andnud on?

Victoria:
Minule on andnud juurde filmialaseid teadmisi, eelkõige stsenaariumi kirjutamisest, operatooritööst ja lavastamisest kuni monteerimiseni välja. Ka turundusest olen palju uut õppinud.

Mariel:
Kindlasti on arenenud minu fotograafiaalased teadmised ja oskused. Samuti olen väga palju muutnud oma riietusstiili. Mulle on oluline, mis mul seljas on, armastan erinevaid riietusesemeid kokku panna ning kombineerida. Minu inglise keele oskus on palju arenenud, kindlasti ka suhtlemisoskus, mis tuleb ju erinevates valdkondades ainult kasuks.

Jennifer:
Olen õppinud kasutama videotöötlusprogramme. Lisaks ka, kuidas erinevate firmade ja teiste sisuloojatega koostööd teha ning oma postitustega rohkemate inimesteni jõuda.

Mida sõnapaarid blogimine ja ettevõtlus teie jaoks tähendavad?

Mariel:
Olen viimasel ajal saanud palju pakkumisi ettevõtetelt. Mujal maailmas ongi blogimine töö ja blogi blogijale sissetulekuallikas. Paljud inimesed, kes ise blogi ei pea, ei oska aga siiski hinnata seda tööd, mida tegelikult üks blogija enda blogi alla paneb. Olen tähele pannud, et Eestis hakkavad vaikselt juba need kaks asja kokku kuuluma, ning ma ei näe selles midagi halba.

Mari-Liis:
Blogimine tähendab minu jaoks inspiratsiooni jagamist heade mõtete kohta. Blogi on koht, kus saan olla mina ise ja loota, et ka keegi teine leiab sealt omale midagi, millest kinni haarata. Blogimine õpetab aega planeerima, suhteid looma ja neid hoidma ning arendab eneseväljendusoskust.

Kui kaua soovite videote tegemise ja blogi pidamisega veel tegeleda ning millisena näete oma tulevikku?

Jennifer:
Soovin tulevikus lõpetada filmikooli ja sellel alal karjääri teha. Kuna filmindus ja Youtube’i videote loomine ei erine teineteisest kuigivõrd palju, siis usun, et jään ka tulevikus selle ala juurde. Tean, et Youtube’i videotega on võimalik karjääri teha, kuid Eestis ei ole see vast nii tõenäoline. Sellegipoolest jätan ka selle valikusse.

Victoria:
Teen videoid nii kaua, kuniks seda naudin. Arvan, et ka mina tegelen tulevikus filmindusega. Hetkel on plaanis saada täiskohaga youtuber’iks, režissööriks, monteerijaks või asutan hoopis oma firma.

Mari-Liis:
Blogimisest on saanud minu elu nii loomulik osa, et ausalt öeldes ei kujutagi tulevikku ilma oma blogita ette. Näen seega end veel aastakümneid blogimas, kuid elame, näeme!

Kes on teie videote ja blogi jälgijad ja kas suhtlete oma publikuga?

Victoria:
Minu Youtube’i kanali tellijateks on peamiselt 10–14-aastased tüdrukud ning ma vestlen alati suurima heameelega, kui keegi ühendust võtab.

Mari-Liis:
Kui vaadata statistikat, siis suurem osa minu blogi lugejatest jäävad vanusegruppi 18–34. Olen väga aktiivne suhtleja ning lisaks blogi kommentaariumile räägin lugejatega ka meili teel, Facebookis ja Instagramis. Paar korda aastas korraldame blogijatega kirbuturusarja Bloggersmarket, mis on ideaalne võimalus lugejatega näost näkku kohtuda ning muljeid vahetada.

Jennifer:
Minu videokanali vaatajaskonas on igast vanusegrupist inimesi, kuid peamiseks sihtrühmaks on noored täiskasvanud, ka teismelised ja noorukid. Lisaks vaatavad minu videoklippe kõik mu peretuttavad, vanemad ja vanavanemad. Olen korraldanud oma vaatajatega kokkusaamisi ning olen alati valmis soovi korral sõna vahetama ja pilti tegema.

Milliseid Youtube’i kanaleid ja blogisid ise jälgite, kust ammutate inspiratsiooni?

Victoria:
Mina leian kõikjalt enda ümber inspiratsiooni. Jälgin kokku üle 80 erineva kanali, kuid üheks suurimaks eeskujuks on Kanadas elav ning ligi 10 miljoni jälgijaskonnaga Superwoman ehk kodanikunimega Lily Singh.

Mari-Liis:
Inspiratsioon ongi kõikjal, seda tuleb osata vaid märgata ja kuulata. Kõige enam innustavad mind mitmed Instagrami kontod ja blogid, mida jälgin igapäevaselt. Näiteks võin kellegi piltidelt näha imeilusat riietust, kuid see ei tähenda, et asun seda kohe kopeerima. Pigem saan neist ideid loomaks midagi omanäolist.

Jennifer:
Mulle meeldib vaadata inimesi, kes teevad meelelahutuslikke videoid. Minu lemmikuimad sisuloojad on Jenna Marbles, Anna Akana ja Ryan Higa. Veel vaatan veganluse teemalisi videoid ja jälgin Eesti youtuber’eid.

Mariel:
Eestist jälgin Iti-Pätrik Järve blogi, Maria Rannavälja Youtube’i kanalit, Paljas Porgandi blogi ning Liisa Leetma kanalit. Välismaalt on mu lemmikud Sarah’s Day Youtube’i kanal ning Angelica Blicki blogi ja videokanal. Inspiratsioon tuleb siiski enamasti tänavalt, teistest blogidest ning ajakirjadest.

Millised huvid teil on ja millega lisaks vabal ajal tegelete?

Mariel:
Peale blogimise ning koolis käimise tegelen veel spordi ja tantsimisega. Kajastan blogis ka mõnikord neid teemasid, kuid põhirõhk on siiski moel ja elustiilil. Mulle meeldib elada tervislikult, käia regulaarselt trennis ning tervislik toit on justkui kõige parem energiaallikas, et pikkadel päevadel vastu pidada.

Victoria:
Peale filminduse on minu suureks kireks veel fotograafia. Samuti tegelen spordi ja kunstiga.

Jennifer:
Suurema osa minu vabast ajast võtab seriaalide ja filmide vaatamine. Üritan käia ka trennides, kuid kooli ja töö kõrvalt on see praegusel hetkel natuke unarusse jäänud. Veel tegelen heategevusliku tööga ja aitan inimesi interneti vahendusel. Vastan veganlust puudutavatele küsimustele ning annan nõu, kuidas sellega algust teha.

Lõpetuseks – mida peate oma seniseks suurimaks saavutuseks?

Victoria:
See, et mul on Youtube’i kanalil üle 10 000 tellija – ma ei suuda seda endiselt uskuda.

Jennifer:
Mina pean oma suurimaks saavutuseks, kui palju inimesi on mulle kirjutanud ja öelnud, et minu videod on neid inspireerinud või kuidagi aidanud – just veganiks hakkamisel või sellele teele suundumisel. Mind teeb õnnelikuks, et mul on oma videotega võimalik puudutada inimesi teemadel, mis on mulle endale südamelähedased. Kindlasti on saavutus see, et mu kanalil on üle 14 000 tellija. Ma poleks kunagi osanud uskuda, et see number nii suureks võib kasvada.

Mari-Liis:
Olen uhke selle inimese üle, kes minust on sirgunud ja sirgumas. Ma ei lase kergelt pead norgu ning suudan negatiivsed emotsioonid endast mööda lasta või need hoopis enda kasuks pöörata. Olen rõõmus selle üle, et olen säilitanud eneseväärikuse ja võime keskenduda elu positiivsetele võimalustele.

Mariel:
Blogimise valdkonnas on minu suurimaks saavutuseks tänavune Eesti Blogiauhindade Noorteblogide kategooria võit. Olen selle võidu üle ülimalt tänulik. Tahaksin suured tänusõnad öelda ka kõikidele oma toetajatele ja lugejatele!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga