Tänavafotograafia kui võimalus rääkida oma lugu

Foto: Samuel Markovich
Foto: Samuel Markovich

Idee korraldada fotovõistlus „Raamist välja linnaruum” sündis 2014. aastal Tallinna noortenädala eesmärgist lähtuvalt – sooviga tutvustada noortele erinevaid loomingulisi valdkondi ning innustada neid kujunenud raamidest kaugemale vaatama. Ürituse mõte oli panna ümbritsevat linnakeskkonda paremini tajuma, seda mitmete nurkade alt nägema ning linna erinevate tahkudega suhestuma.

Alljärgnevalt annab tänavafotograaf Rait Tuulas ning ajakirja Positiiv peatoimetaja Kristel Schwede ülevaate, mida tähendab hea tänavafotograafia ning kuidas noortenädala fotokonkursside võidutööd seda väljendavad.

Fotovõistlusest “Raamist välja linnaruum
(Rait Tuulas)

Tänavafotograafiaga tegelemine on justkui kinoskäimine, ilma et teaks ette, mis filmi parasjagu näitama hakatakse. Fotolavastuse puhul on enamasti selge visioon, millise tulemuse nimel töötada. Tänavatel toimub aga korraga väga palju ning kunagi ei tea ette, mis, kus ja millal juhtuma hakkab. Head tänavafotograafid oskavad kogu linnamüra seest üles leida ja esile tuua need põnevad hetked, mis räägivad lugusid ja kõnetavad.

Noortenädala fotokonkursi 2014. aasta võidutöö Mario Ansipi foto „Tiitlita I” on hea näide läbimõeldud tänavafotost, mille detailid moodustavad kokku tugeva terviku. Tänavafotograafias on üks võtmemomente oma mugavustsoonist väljatulemine ja inimestega kontakti loomine. Võõrastele kaameraga lähenemine ei ole sugugi kerge ülesanne. Samas on just inimesed need, kes annavad kõige ilmekamalt lugusid edasi. Mariol õnnestus tabada kõnekas pilk, mis loob vaatajaga sideme ja kannab endas emotsiooni.

Žüriitöös osalemine, fotohuviliste juhendamine ja töötubade läbiviimine on väga arendav ja põnev viis, kuidas ennast fotograafina paremini tundma õppida. Avastan tihti teiste fotosid analüüsides ja enda kogemusi jagades midagi, mida seni olen fotode ja pildistamisega seoses intuitiivselt teinud või hinnanud, põhjust taipamata.

I, tiitlita

2014. aasta konkursi võidutöö. Mario Ansip. “Tiitlita I”

Artjom Mõško:

Pildistamine on minu hobi. Mulle meeldib vaadata, mis ümberringi toimub, märgata huvitavaid hetki ja inimesi ning näha, kuidas linn muutub. Minu pilt on tehtud Hispaanias. Tutvusin  rulluisutajaga, kui jalutasin Barcelonas. Kui küsisin, kas võin teda pildistada, oli ta nõus, ja niimoodi saidki mõned head kaadrid tehtud.

Tema tahab eesmärki saavutada

2014. aasta fotokonkursi ajakirja “Positiiv” eripreemia võitnud töö. Artjom Mõško „Tema tahab eesmärki saavutada”

Mario Ansip:

Kuidas?

Vahel kohtab kõige ootamatumaski üldmuljes hetkelist libisemist iseloomu haruldasse olemasollu. Me erineme harva hallist massist. Härral kulus tükk aega, et minuni vaaruda, mis võimaldas teda kaugelt kuni lähikontaktini jälgida. Seadsin kaamera valmis ja sain soovitud kaadri koos järgneva naeratusega, kommentaarita, vaikusega, ühetimõistmisega.

Miks?

Foto oli kergest isiklikust emotsioonist ja kontaktist inspireeritud osaline, ei muud.

Mis?

(Linna)ruumi kontuure pole üldiselt keeruline püüda. Hoiduda fotograafias vormilisest keskpärasusest on aga raske võitlus, kuid tulemusena see-eest tõeliselt premeeriv. Enim põnevust ja närvikõdi pakub õnnestunute kõrval kaader, mille magasin lihtsalt maha – see on midagi, mis eksisteerib päriselt ainult minu peas. See on midagi, mis mind linnas elavdab.

2015. aasta fotokonkursi võitjatest kirjutas ajakirja Positiiv peatoimetaja Kristel Schwede

Samuel Markovich_Rahu

I koht: Samuel Markovich „Rahu“

Samuel Markovichi meditatiivse õhustikuga peaaegu abstraktne foto on tehtud varahommikul bussi ootavast ja  päikesetõusu vaatavast mehest.

II koht: Anna Kuriljonok „A Short History“

II koht: Anna Kuriljonok „A Short History“

Anna Kuriljonoki tabatud eri ajastute autod ja foto nostalgiline koloriit loob veidi kummastava atmosfääri ning viib vaataja rännakule lähiajalukku.

Maarika Roosi_Eri lugu - eri raamis

III koht: Maarika Roosi „Eri lugu – eri raames“

Maarika Roosi jäädvustatud vana väärikas maja on oma akendesse kinni püüdnud ümbritseva keskkonna peegeldused.

Vladislava Snurnikova_Trepp

Positiivi eriauhind: Vladislava Snurnikova „Trepp”

Vladislava Snurnikova müstiline ja lummav foto vanast tumedatesse varjudesse kaduvast keerdtrepist ja noorest veidi ehmunud tüdrukust jätab vaatajale otsad lahti ning laseb igaühel välja mõelda oma pildiloo.

Vaata tänavuse fotokonkursi kohta infot siit ning lae võistlusele üles oma foto!

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga