Tänapäeva tsirkuses kloune ei tunta

Grete etenduses "In Time" Tallinna noortenädalal 2015. Foto Harry Tiits
Grete etenduses "In Time" Tallinna noortenädalal 2015. Foto Harry Tiits

21. oktoobril 2015 esietendus Tallinna noortenädala raames Kultuurikatla katelde saalis tsirkuserühma Mago draamaetendus „InTime”.  Tegemist on Lahti Tsirkusekooli lõpetajate rühmaga, kuhu kuuluvad Amandine Doat, tantsija Prantsusmaalt, Otto Tammivaara, inseneriharidusega noormees Soomest, Merle Freund Saksamaalt ning Grete Gross Eestist. Etendus „InTime“ avab, läbi psühholoogiliste mängude,  vaatajatele  kolme isemoodi tegelase sügavaimad hingesopid. 

Idee teetassidest

Grete Gross jutustab, et etenduse idee sai alguse teetassi tagant:

Me kõik oleme klassikaaslased ja ühtlasi ka väga head sõbrad ning kuna peale kooli peavad lõpetajad pool aastat keskenduma, kas soolo- või rühmaetendusele, siis otsustasimegi teha koos grupietenduse.

Grete kirjeldab, et nende rühmakaaslasele, Merlele, meeldis hirmsasti teepakikestega žongleerida ning nii sai etenduse üheks läbivaks teemaks tee joomine. „Meile kõigile meeldivad väga täpid ning seetõttu kasutame neid samuti oma etenduses,“  lausub Grete lõbusalt. „Kui need elemendid olid paika pandud, istusime teetassidega laua ümber ja mõtlesime, et millest meie etendus võiks veel rääkida,“ naerab ta.

Nagu õige tsirkuseetendus, koosneb ka see hirmujudinaid tekitavatest trikkidest. Grete rahustab, et tegelikult ei ole trikid artistile ohtlikud ning publiku ees keegi alla ei kuku ega viga ei saa. „Tsirkuses on põhireegliks, et enne ei tohi oma trikki lavale tuua,  kui see on 105% selge,“ sõnab Grete ja lisab: „artistid lähevad publiku ette väga selgete trikkidega ning seetõttu on esinemine avalikkuse ees tagasihoidlikum võrreldes artisti tegeliku võimekusega.“

Igal artistil on oma kindel eriala

Nii nagu üikoolides õpivad tudengid ühte eriala on ka tsirkuses igal artistil oma kindel ala, mida ta oskab.  Grete erialaks on trikid kanga ehk pilvekiigega, mille ta töötas välja tsirkusestuudio Folie treeneritega.  „Igal artistil on oma eriala, millele ta koolis spetsialiseerub. Oma lõbuks võib ju veel trikke õppida ka teistelt aladelt, kuid kindel suundumus peab olema üks,“ selgitab Grete.

Grete sõnul ei saa tänapäeva tsirkuseartist pelgalt trikkidega läbi ajada. Tuleb lisada ka näitlemist ning tantsu.

“Tsirkusekoolis õpetatakse tänapäeval lisaks trikkidele ka palju muud: balletti, kaasaegset- ja jazztantsu, näitlemist. Tavaline trikkidega tsirkuseetendus ei ole tänapäeva mõistes põnev,“ teab Grete.

Tallinna noortenädal 2015 raames etendus ka Grete Grossi soololavastus „Ahelad“, mis rääkis loo hirmudest, valust, häbist, igatsusest, võitlustest ning unistustest, iseenda aktsepteerima ja armastama õppimisest. Tegemist on Grete 2015. aasta talvel Lahti Tsirkusekoolis loodud lõputöö edasiarendusega, mis 2016. aastal kandideeris ka Eesti Teatri aastaauhindade etenduskunstide ühisauhinna kategooriale. Teos seob õhus toimuva tsirkuse tehnilise poole maal aset leidva luule ja visuaalkunstiga.

Loe ka intervjuud professionaalse õhuakrobaadi ja pilvekiikuja Grete Grossiga.

Vaata, mis oktoobris koolivaheajal Tallinna noortenädalal kavas on:

Tallinna noortenädala peakorraldaja on Tallinna spordi- ja noorsooamet.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga