Sport koolidesse – noored liikuma!

Eesti Taekwondo Liit Tallinna vaba aja messil “No vaata 2016”. Foto autor Harry Tiits
Eesti Taekwondo Liit Tallinna vaba aja messil “No vaata 2016”. Foto autor Harry Tiits

Tallinna Spordi- ja Noorsooamet on koostöös haridusametiga pealinnas käivitanud projekti laste liikumisharjumiste tõstmiseks. 

Eesti laste vähene liikumine on tänapäeval palju muret tekitamas. Uuringute järgi istuvad lapsed nutiseadmetes keskeltläbi viis kuni seitse tundi päevas, mis mõjutab oluliselt ka nende füüsilist aktiivsust. Laste liikumisharjumuste kujundamisele saavad kaasa aidata perekond ja vanemad, kes võiksid last suunata sportimisharrastuste ja treeningute juurde ning toetada neid kehalise aktiivsuse säilitamisel. Peale perekonna on tähtis roll kanda ka koolil.

Pilootprojektist “Sport kooli”

Selleks, et aidata kaasa laste liikumisharjumuste suurendamisele, käivitati Tallinnas 2016. aasta oktoobris programm “Sport kooli”, eesmärgiga tekitada lastes huvi liikumise ja spordi harrastamise vastu. Projekt on suunatud 7–8-aastastele lastele ehk esimeste klasside õpilastele. Programmiga on praeguseks liitunud seitse Tallinna kooli: Tallinna Järveotsa Gümnaasium, Tallinna Humanitaargümnaasium, Tallinna Merivälja Kool, Tallinna Läänemere Gümnaasium, Tallinna Südalinna Kool, Pirita Majandusgümnaasium ja Tallinna Kuristiku Gümnaasium.

Kogu õppeaasta on esimesel pilootaastal jaotatud kolme perioodi. Esimestel programmikuudel tutvustati lastele ühtekokku 17 spordiala. Nii said õpilased proovida võistlustantsu ja tennist, panna end proovile kergejõustikus, jalgpallis, karates, saalihokis, maadluses, kick-boxing’us, vehklemises, korvapallis, taekwondo’s, sportchanbara’s, akrobaatikas, võimlemises, judos, suusatamises ja capoeira’s.

Positiivne tagasiside koolidelt

Projektiga seotud õpetajate sõnul on pärast esimest programmiperioodi laste liikumisharjumused oluliselt muutunud. Lapsed on palju aktiivsemad ja sportlikumad ning veedavad rohkem aega õues, samuti on paranenud õpilaste keskendumisvõime.

Ka projektis osalevate laste peredelt saadud tagasiside on positiivne – nii on ka pered ise muutunud aktiivsemaks ja sportlikemaks ning nende teadlikkus liikumisest ja selle vajadusest on suurenenud. Kõige tähtsama ja tänuväärsemana ongi programmi tagasisides rõhutatud seda, et laste kehalise aktiivsuse tõstmist peetakse oluliseks, harjutades lastes varakult tervislikku eluviisi ja liikumisharjumusi.

Projekt “Sport kooli” on andnud lastele võimaluse tutvuda väga mitmesuguste spordialadega. Just mängulisus on see võti, mis käivitab lapsi ja paneb neid sporti armastama. Nii mõnigi õpilane on tänu projektile leidnud endale meelepärase spordiala, mida ka vabal ajal harrastada, ning praeguseks käivad mitmed usinalt treeningutes.

Liikumine teeb lapsed rõõmsaks

Lastele endile on projektis osalemine väga meeldinud. Peale selle, et on tutvutud paljude spordialadega, õpitud nende kohta põnevaid fakte, on spordi kaudu leitud endale uusi sõpru. Tähtis on ka see, et ei keskenduta ainult ühele spordialale, vaid proovitakse mitmeid, sest ainult nii leitakse endale sobivaim liikumisharrastus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga