Noorsootöötajate toetusel tõukerattal trikitajast X-mängude telekommentaatoriks

Pildil Karel Kaldasaun. Foto Andres Kõljalg.
Pildil Karel Kaldasaun. Foto Andres Kõljalg.

20-aastane Tallinnas sündinud Karel Kaldasaun on tavaline noormees oma murede, rõõmude ja tegemistega. Esmapilgul tagasihoidliku, ent üdini positiivse suhtumisega Karelis on peidus tohutu potentsiaal, mille avaldumist on olnud viimase kolme aasta jooksul väga inspireeriv kõrvalt jälgida. Kohtusin Kareliga esimest korda, kui hakkasime Tallinnas Haaberstis korraldama noorte elustiilipäeva HNKxTRM. Pääsküla noortekeskusest nõu küsides suunatigi mind Kareli juurde.

Noortekeskusi üldse, ent eriti just Pääsküla noortekeskust peab Karel enda teekonnal väga oluliseks:

Noortekeskuste üritusteta poleks ma arvatavasti elus mikrofoni haaranud ja kommenteerima hakanud. Ma poleks teadnud, et midagi sellist üldse oskangi. Tänu noortekeskustele ja sealsetele töötajatele on paljud mu ideed täide läinud. Noorsootöötajatega on hea mõtteid mõlgutada. Just nemad teavad, kelle juurde peaks ideega edasi minema, ja tihti on need tutvused mulle kasuks tulnud.

Foto autor Ravel Tammeleht

Foto autor Ravel Tammeleht

Ekstreemsport kui teekond eneseavastuseni

Ekstreemspordipisiku vanemalt vennalt saanud Karel alustas trikitamist tavalisel rattal ja iseehitatud hüpetel – jõudis sealt tõukerattani ning tõukerattal trikitamisest juba BMXini.

Talle meeldib ekstreemspordiga kaasnev vabadus. “See, et oled iseenda treener ja mitte keegi ei saa sulle öelda, mida tegema pead. Saan teha just neid trikke, mida ise tahan ja näidata oma sõidujoonega enda iseloomu. Iga spordialaga, millega tegeled, tuleb kaasa elustiil ja BMXiga kaasnev maailm meeldis mulle kõige rohkem,” rääkis Karel.

Ekstreemspordi juurest jõudis ta ka päevajuhtimise ja kommentaatori töö juurde, kuigi seda poleks osanud ta enda sõnul ette näha. Karel meenutas:

Minu n-ö päevajuhi karjäär sai alguse Pääsküla noortekeskusest, kus ühel üritusel oli vaja, et keegi kommenteeriks võistlust. Sattusin olema õigel ajal õiges kohas ning pakkusin välja, et võingi kommenteerida. Pärast võistlust ütlesid paljud võistlejad ja mõned sõbradki, kes olid pealtvaatajad, et mul tuli see väga hästi välja. Avastasin sel hetkel oskuse, millest mul endal varem aimugi polnud. Mulle meeldib päevajuhtimise juures see, et päevajuht loobki kogu võistluse atmosfääri. Ta peab tagama, et publik elaks kaasa ja oleks toimuvaga kursis.

Foto autor Ravel Tammeleht

Foto autor Ravel Tammeleht

Noorsootöötajate toel said ideed hoogu

Toonase Pääsküla noortekeskuse noorsootöötaja Kadri sõnul tekkis Karelil idee ja soov korraldada ekstreemspordivõistlust ning nii läks ta oma ideega noorsootöötaja Kadri juurde. See oli 2015. aastal, kui Karel haaraski esimest korda ise mikrofoni ja asus Nõmme noortepäeval võistlust kommenteerima. Kadri kirjeldab Karelit kui üdini positiivset ja heasüdamlikku noort, kelle aktiivsus, täpsus, vastutustunne, mõnus huumorisoon ning energia on justkui kuskilt teiselt planeedilt.

Täpsus, aktiivsus ja vastutustunne on kindlasti ka selle eduloo alus, sest Karel ei pidanud paljuks jõuda oma vabast ajast õigel ajal kõikidele koosolekutele, kus iganes need ka toimunud poleks. Tulemuse taga on peidus ka palju tööd.

2015. aastal toimunud Nõmme noortepäevast praeguse hetkeni on Karel olnud väga mitmete ekstreemspordivõistluste kohtunik ja päevajuht. Tipphetkedena (kuigi kõik suuremad tipphetked on kindlasti veel ees) toob ta välja Simpel Sessioni kvalifikatsioonipäeva päevajuhtimise ja Xmängude BMX-sõidu kommenteerimise televisioonis.

“Tundsin end nagu Kalev Kruus jalgpallimängu kommenteerides,” meenutas Karel ise tollast tipphetke.

Ekstreemsportlaste võimalused Eestis

Mõlgutasime Kareliga mõtteid ka praeguste ekstreemspordivõimaluste kohta Eestis. Eriti hea meel on, et Eestisse on tekkimas betoonparke. Siin on küll palju rulaparke, kuid edasijõudnutele on paljud neist ka üsna väikesed. Eeskujuna toob ta välja Tartu Tähtvere rulapargi ja Pärnu välipargi, mis on mõõtmete poolest väga head.

Ta oskab ka kohe välja tuua, et nii Pärnust kui ka Tartust tuleb palju häid sõitjaid, seega on tingimuste ja tulemuste vahel konkreetne seos. Võistluste kohapealt on Eestis lood üsna head, ekstreemspordivõistlusi toimub üha enam ja aasta tipphetkena toob Karel välja Simpel Sessioni, mis on üks maailma suurimaid ekstreemspordivõistlusi.

“Tahaksin ühel päeval ka ise Simpel Sessionile võistlema jõuda ja näidata teistele noortele, et kõik on võimalik. Aga selleks on vaja palju vaeva näha ja tööd teha.”

Viskasin intervjuu käigus õhku ka väikestviisi provokatiivse küsimuse ja palusin tal ennustada, mitme aasta pärast võidab eestlane Simpel Sessioni BMX-i tänavasõidu kulla. Vastusest peegeldus ka murekoht, et professionaalsel tasemel võistlemiseks on Eestis (eriti kliimat arvestades) veel tingimused lapsekingades.

“Simpel Sessionil osalevad maailmaklassi sõitjad, kes elavad soojal maal, kus on sõitmiseks ideaalsed võimalused. Neile on tavapärane, et sõidetakse ja treenitakse iga päev, samal ajal kui meie peame suure osa aastast seiklema ringi mööda siseparke (ja neidki on Eestis väga vähe). Simpel Sessionil kulla võitmine on väga raske töö ning eeldab sõitjalt väga palju oskust ja isegi talenti. Aga hei, kõik on võimalik!” lõpetas ta endale omaselt ikkagi positiivse noodiga.

Kareli soovitus noortele: külasta noortekeskusi!

Kareli tegutsemise taga on palju tööd ja töökus viib sihile. Ta soovitab kõikidel noortel külastada noortekeskusi, sest need on turvalised ja ägedad kohad, kus kasulikult aega veeta.

Noortekeskustes pakutakse mitmekülgseid tegevusi, mille hulgast on võimalik leida endale sobiv, ja nagu Karel isegi, avastada endas oskusi, mille olemasolust ei ole teadlik.

Lõpetuseks soovib Karel tänada kõiki, kes on talle hulgaliselt tuge pakkunud:

Suured tänud Stoned Street’ile, Keerdtrepile, Pääsküla noortekeskusele, vanematele, perele ja mu neiule, kes pooldavad mu omapärast hobi, ja suured tänud kõikidele sõpradele, kellega sõidan ja videoid meisterdan. Kõigi teieta ei oleks mul nii suurt motivatsiooni sellega tegeleda, nagu mul on. Aitäh, peace! *mic drop*

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga