Noor kirjutab: minu rahvusvahelise noortepoliitika kohtumise kogemus

Pildil UBC noortekomisjoni liikmed.
Foto: Narva noortekeskus
Pildil UBC noortekomisjoni liikmed. Foto: Narva noortekeskus

19.–22. märtsil toimus Narvas Läänemere Linnade Liidu (UBC: Union of the Baltic Cities) noorsooküsimuste komisjoni kohtumine, mille ülesanne on edendada koostööd noortega ja suurendada noorte kaasamist Läänemere regioonis. Kohtumisel osales ka Kristina Funk, kes igapäevaselt tegutseb Tallinna linna noortevolikogus aseesimehena ja õpib lisaks Tallinna tehnikaülikoolis. Artiklis kirjutab Kristina sellest, mida selline rahvusvaheline kogemus talle andis ning mida ta sellest õppis.

Kui mulle pakuti võimalust Tallinna noori sellel kohtumisel esindada, vastasin kiirelt ja kindlalt jah, vaatamata sellele, et teadsin Läänemere Linnade Liidu noorsooküsimuste komisjoni plaanidest ja tegevusest väga vähe. Teadsin ainult, et põhiteemaks oli sel kohtumisel noorte kaasamine digitaliseerimise kaudu.

Minu jaoks tähendas see kogemus kõigepealt uute sõprade ja tuttavate leidmist, silmaringi laiendamist ning uusi ja põnevaid lahendusi ning ideid. Kui aga istusin juba rongis, mis liikus Narva suunas, tekkis ka väike elevus. See tunne ilmus mitte rahvusvahelisuse pärast (sest olen võtnud mitmeid kordi osa rahvusvahelistest konverentsidest ja projektidest), vaid põhjusel, et just seesugune kohtumine oli minu jaoks esmakordne ning ma ei teadnud, mida oodata või kuidas näidata meie noori ja noortepoliitikat parimast küljest.

Kuid kõik läks suurepäraselt. Mind hämmastas liikmete avatus ja sõbralikkus, Narva linnavalitsuse hea ettevalmistus ning uued ideed, mida sealt koguda sain.

Pildil on noored Riiast, Tallinnast, Narvast ja Turust. Foto Narva noortekeskus

Pildil on noored Riiast, Tallinnast, Narvast ja Turust.
Foto Narva noortekeskus

Mida me seal siis tegime?

Lõime kontakte, rääkisime murekohtadest meie linnades, jagasime oma kogemusi ja lõbutsesime. Programm oli tehtud nii hästi, et isegi mina, kes ma tegelikult olen Narvas sündinud, sain oma kodulinna kohta palju uut teada ning mujalt riikidest noortele jäi meie ilusast Eestist väga hea mulje.

Aga miks kaasata noori aruteludesse?

Näiteks oli üheks kaasamise ideeks, mis ilmus minu grupi arutelu käigus, poliitikute ja ametnike igapäevasest tööst piltide ja videote tegemine Snapchatis. Seda just selleks, et noortepoliitika kohtumise. Niimoodi saame suurendada noorte aktiivsust ja kaasamist.

Tahan öelda ka seda, kui oluline on, et noorsooküsimuste komisjoni kohtumine korraldati just koos noortega. Niimoodi oli meil võimalus probleemide ja arenguvõimaluste üle arutleda erinevatest vaatenurkadest ning leida sel viisil parimaid lahendusi. Näiteks oli üheks kaasamise ideeks, mis ilmus minu grupi arutelu käigus, poliitikute ja ametnike igapäevasest tööst piltide ja videote tegemine Snapchatis. Seda just selleks, et noortepoliitika kohtumise. Niimoodi saame suurendada noorte aktiivsust ja kaasamist.

Miks osaleda rahvusvahelistel noortekohtumistel ja olla aktiivne?

Noored on noored ju igal pool, olenemata riigist ja rahvusest (eestlased, soomlased, lätlased jne). Leidsime kõigi nende noortega palju kokkupuutepunkte oma tegevustes ja probleemkohtades, jagasime oma rõõme ning muresid.

Minule jäi sellest kohtumisest väga positiivne mulje ning ootan suure huviga juba järgmist Läänemere Linnade Liidu noorsooküsimuste komisjoni koosolekut. Selle artikliga soovin ma motiveerida kõiki noori sarnastel üritustel osalema.

Sellised rahvusvahelised noortekohtumised on alati inspireerivad: kui sa näed, kuidas lahendatakes sinu linna probleeme teises kohas, tekib suur soov tulla tagasi ning proovida neid ideid ja lahendusi rakendada ka oma kodulinnas. Samuti leiad uusi kontakte, mis võivad sul aidata tulevikus oma projekte ellu viia ja teha koostööd linnade vahel veelgi tihedamaks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga