Noor disainer Johanna Tammsalu loob põhjamaist disaini

Pildil Johanna Tammsalu. Foto autor Meeli Küttim.
Pildil Johanna Tammsalu. Foto autor Meeli Küttim.

Johanna Tammsalu on noor disainer, kelle loomingut iseloomustavad põhjamaised värvigammad ning materjalid. Tema töödes on ilu, mis on sinna leidnud tee argielu detailidest. Johanna asutatud disainiettevõtte Tamma Design tootevalikust leiab põhjamaade disainikeelest inspireeritud aksessuaare, lampe, sisustuselemente jm, millel igaühel on oma lugu. Iga toote taga on peidus rohkem, kui see silmale välja paistab. 

Tänavusel disainiauhindade konkursil pälvis Johanna Tammsalu parima noore disaineri Säsi auhinna ja lisaks ka Bruno auhinna – parima elukeskkondliku tootedisaini eest. Intervjuus räägib disainer oma tööst, ettevõtlusest ja sellest, kuidas tema loominguline teekond ja tee ettevõtluseni alguse sai.  

Räägi lähemalt, kuidas leidsid enda jaoks disainieriala?

Pärast Liivalaia gümnaasiumi lõpetamist ei teadnud ma siis, millega edasi tahan tegeleda. Võtsin aasta vabaks, et rahulikult mõelda ja edasisi plaane teha.

Pärinen loomingulisest perekonnast – mu isa töötab teatris ja ema on tekstiilikunsti haridusega galerist. Ema töö kõrvalt nägin, et tarbekunstnikud on väga pühendunud oma kunstile, mõtlemata aga sealjuures brändi loomisele ja sellele, mis tegelikult toodet müüma peaks. Nii ma jõudsingi mõttele valida õpingute jätkamiseks esialgu reklaami valdkond – see on loominguline ala ning Inglismaal, kus seda õppima asusin, tundus reklaamimaastik väga põnev. Nüüd näen, et see on mulle igapäevatöös palju kasuks tulnud.

Tänaseks on koolides disainiõpe muidugi juba paljuski muutunud ning Eesti disainerid oskavad luua tugevat brändikuvandit.

Töötasin Inglismaal ka mõned aastad meedia alal, kuid arvuti taga töötamine muutus pikapeale väsitavaks.Tahtsin midagi oma kätega luua ning disain on mulle kogu aeg südamelähedane olnud. Nii kui nägin midagi põnevat, läks mu meel kohe rõõmsaks. See oli märk sellest, et pean seda eriala proovima. Kandideerisingi seejärel IED Madrid (IED Istituto Europeo di Design) kooli stipendiumile ja nii mu praegune teekond alguse saigi.

Foto autor Henry Mang.

Foto autor Henry Mang

Mida pead oma karjääris seni kõige tähtsaimaks saavutuseks?

Konkreetset saavutust ei oskagi ma esile tuua. Pigem on olnud palju väikeseid hetki, millele rõõmuga tagasi vaatan. Olen kohtunud põnevate inimestega ja vestelnud intrigeerivatel teemadel. Kogu turusituatsiooni kiuste olen ennast siiski toimivana hoidnud.

Milline oli Su esimene disainitud toode?

Kõige eimesteks toodeteks olid Joti Knoti ehted. Need on köiest valmistatud ehted, mis on siiani populaarsed.

Milliste märksõnadega iseloomustad oma loomingut?

Armastus halli ja sinise ning võluva põhjamaise värvigamma vastu. Kõik see inspireerib mu töid ning annab sellele puhtuse. Tuttavad materjalid avanevad minu toodetes uuel moel.

Mida arvad sõnapaaridest disain ja ettevõtlus? Kas need käivad kokku?

Hetkel on disain ja ettevõtlus minu jaoks väga tihedalt läbi põimunud. Teen enamuse tööst oma kätega ja võitlen mitmel rindel korraga. Pean üheaegselt olema juhataja, klienditeenindaja, tootja, fotograaf, stilist, turundaja, koristaja ja disainer.

Tihtipeale võtavad väikesed kohustused fookuse tähtsatelt ülesannetelt, kuid iga uus disain on suur töövõit.

Tänapäeval pööratakse ettevõtlusele rõhku juba koolis. Aina rohkem noori alustavadki oma ettevõtte loomisega juba koolipingis. Mis on Sinu peamiseks soovituseks neile noortele, kelle kireks on muu hulgas ka disain? Kuidas hoida sihid selged ning kuidas leida motivatsiooni, et oma eesmärkideni jõuda?

Olen ise õppinud väga palju seda, mida koolis mulle ei õpetatud ja isegi ei mainitud. Enamus auru läheb minu töös õige tootja otsimise ja toote väljatöötamise peale. Teine osa aurust edasimüüja ja kanalite leidmisele. Ma ei olegi kindel, kas oleksin saanud seda õppida, aga põhiskeemi oleksin teada tahtnud küll.

Noortele soovitaksin juba algusest peale kogu teekonda suhtuda kui seiklusesse, sest “Tallinn ei saa kunagi valmis”.
Mitte ideedest ei ole puudust, vaid olema peab oskus aru saada ja vahet teha nende ideede vahel, millel on potentsiaali ja mis on niisama toredad. Lihtsalt ideed on mõttetud, kui sa neid ei realiseeri.

Kuidas Sina jõudsid ettevõtluseni?

Tahtsin proovida. Palju on võita, kuid kaotada mitte midagi!

Pälvisid tänavusel disainiauhindade konkursil Bruno ning ka parima noore disaineri Säsi auhinna. Mida see Sinu jaoks tähendab?

Mul on ainult hea meel. Kellele ei meeldiks tunnustust saada enda töö eest!? Eriti veel siis, kui see töö juhtub olema su kirg. See näitab, et minu disain meeldib ja läheb inimestele korda. 

Foto Henry Mang

NÖRK RACK. Köiest nagisüsteem. Köis on tõeliselt tugev, kaalult kerge ja olemuselt kompaktne. Kui inimesed võivad julgelt rippuda suurtel kõrgustel kogu oma keharaskusega peene köie otsas, siis miks mitte kasutada sama materjali ka igapäevaste esemete hoiustamiseks/riputamiseks kodus. NÖRK RACKi saab riputada lakke või tala külge. See on väike ja kaalult kerge, samas tugev – kandmaks suurt raskust, ning hõlpsasti ümber paigutatav. Köiel olevad konksud on spetsiaalselt valminud süvenemisel alpinismitehnikatesse. Konks lukustub köiele surve avaldumisel, kus kahe materjali hõõrdumine takistab või pidurdab kokkupuutuva pinna libisemist mööda teineteist. Foto Henry Mang

 

Photo by JT_2279 blue back_300ppi

3 lamps med quality v2

Solid Spin lampide kollektsioon. Solid Spin lambid sündisid läbi katsetuste, keerutades igapäevaseid asju: nagu kingad, prillid, raamatud, tassid, puldid ja mitmed muud. Mind huvitasid kujundid, uudsed vormid, mis sünnivad neid objekte keerutades. Ma tegin pika säriajaga pilte ja videosid, et neid kinni püüda ja jäädvustada. Järgmiseks vaatasin, mis juhtub, kui ma pööran neid esemeid iseenda keskpunkti ümber. Ma testisin objekte eraldi ja gruppides, üksteise otsa laotult. Tulemuseks olid huvitavad ja võimalused on lõputud.

Foto Henry Mang

Foto Henry Mang

 

Loe ka, mida ettevõtlusega alustades silmas pidada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga