Mida teater noorele pakub?

Teater toidab mõttelendu. Hetk lavastusest "Kentsakas juhtum koeraga öisel ajal" - peategelane Christopher (Mirko Rajas). Foto Mart Laur
Teater toidab mõttelendu. Hetk lavastusest "Kentsakas juhtum koeraga öisel ajal" - peategelane Christopher (Mirko Rajas). Foto Mart Laur

Meie usume, et teatris tasub käia igas vanuses. Teatris mängitakse päriselu läbi väga erinevate, kaasahaaravate, tihti uskumatuna tunduvate lugude abil – ja seda praktiliselt iga päev kogu aasta jooksul. Teatris pole ekraani, mis kõik justkui kaugeks ja mittepuudutavaks muudab. Teater puudutab alati! Lisaks puudutusele annab teater veel….

…LOOMINGULISUST

Mida loomingulisem on inimene, seda mitmekülgsem on elu! Inimene õpib kõigepealt tundma iseennast ning alles seejärel maailma. Lapsed alustavad õppimist mängides. Mäng õpetab loomingulisust. Loomingulisus arendab kujutlusvõimet ja loovust, mida läheb vaja terve ülejäänud elu jooksul – suhteid luues, karjääri planeerides, ettevõtet rajades või lapsi kasvatades. Teatrimaailm pulbitseb fantaasiast, mis käivitab kujutlusvõime!

NUKU teatri lavastused on loomulikult lavastajate ja kunstnike mõtetest ja nägemustest sündinud, aga jätavad alati ruumi ka saalisolija fantaasiamaailmale. Lavastusi jagub teatris tõesti igale vanusele – kaheksandikud ja üheksandikud saavad minna ühe koolipoisi Christopheri jälgedes pisut ohtlikule ja detektiivimaiguselisele rännakule Londonisse (lavastus „Kentsakas juhtum koeraga öisel ajal“) või kummitavasse inglise lossi (lavastus „Canterville’i lossi vaim“). Gümnasistid saavad avastada koos naiivse ameeriklase Lemueliga, mis juhtub, kui maailma suhtuda sinisilmselt (lavastus „Lemuel Pitkini demonteerimine“) või milline oli Eesti ühiskond umbes 40 aastat tagasi ühe noore naisnäitleja silme läbi (lavastus „Ajarefrään“) või milline näeb Shakespeare’i komöödia „Suveöö unenägu“ välja Tallinna vanalinna tänavatel ja hoovides.

Viiendad, kuuendad ja seitsmendad klassid saavad kaasa elada Prantsuse revolutsiooni tormilistele sündmustele koos tänavalastega (lavastus „Väike Gavroche“) ning nuhutavad koos kassist inimeseks muutunud Miisuga väikelinna tänavatel levivat kala- ja kuulujutulõhna (lavastus „Miisu“).

…KOGEMUST

Õppimine on tänapäeval pigem kunstiline kui tehniline tegevus. Kõike ei jõua ega peagi ise läbi elama. Teatris toimuv erineb kinost ja arvutimängust eelkõige vahetute kogemuste poolest. Teatrietendust vaadates tajume otseseid emotsionaalseid elamusi, mida me „omal nahal“ ei pea järgi proovima – teatris toimuvat jälgides õpime me otse lavalt kogetu kaudu.

NUKU muuseum pakub teatrielamusele lisaks meeldejääva kogemuse – seda läbi mitmete erinevate tegevuste. Nii saab osa hetkedest enne lavale astumist muuseumisse üles seatud näitlejagarderoobis, õppida looma ise kostüümikavandit või lavastust mõnes töötoas, proovida, kui kerge või keeruline on mängida lauanuku, käpiknuku või kehanukuga.

Kogeda saab sedagi, et üks koolipäev muuseumis võib panna Sind mõnele õppeainele hoopis uue pilguga vaatama! Nimelt saab NUKUs veeta kas või terve koolipäeva ja võtta klassikaaslastega osa sellistest tundidest nagu kirjandus-keemia, ajalugu-ühiskond ja muusika-kunst. Sellised tunnid annavad võimaluse kerge teatraalse pilguga õppida neist teemadest läbi isetegemise ja mängu.

…MÄNGU

Ajaloolane ja kultuuriteoreetik J. Huizinga ütleb oma elu viimases uurimuses „Homo Ludens“, et mäng on vanem kui kultuur. Inimesed pole ju loomi mängima õpetanud! Mäng on eriline tegevus – see on sotsiaalne konstruktsioon. Väikese inimese jaoks on mängimine vajadus, suure jaoks vabatahtlik tegevus, mida kiputakse alatähtsustama. Kaasahaarava mängu kaudu võib inimene eneselegi märkamatult õppida käitumismustreid ja omandada üllatavaid teadmisi. Mängul on ürgne jõud. NUKUs käib mäng nii laval, saalis kui ka muuseumis – tuleb vaid ise üles leida ja kaasa minna.

Niisiis – teatris käimine on millegi kogemine seda ise läbi tegemata. Teater õpetab raamist välja mõtlema. Teatris pole valesid vastuseid või lahendusi. Teater õpetab (taas) mängima!

NUKU ootab igas vanuses õpilasi koos õpetajate, sõprade ja perega oma mõtetele kinnitust või ümberlükkamist leidma, muredele vastuseid saama ja head aega veetma just teatris või muuseumis.

Kohtumiseni teatris!

nuku_logo2014

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga