Organisatsiooni Linnalabor urbanist ning ühenduse LasnaIdee üks asutajaid Maria Derlõš rääkis nende peamistest tegevustest ja eesmärkidest. LasnaIdee on vabatahtlik mittetulundusühing, mis püüab kohalike elanike kaasamisega ja kodanikualgatusega elukeskkonda paremaks muuta. Peamiseks eesmärgiks on sidemete loomine – elanike, võimude, aga ka ärisektori vahelise usalduse, üksteisemõistmise ja koostöö tugevdamine.
Maria Derlõš LasnaIdeest: “Koostöö ja usaldus on investeering sotsiaalsesse kapitali.”
“Me uurisime Linnalaboris kaua, millised kodanikuühendused tegelevad Tallinnas linnaruumi parendamisega,” meenutas urbanist. “Selgus, et erinevaid ühendusi leidub kõigis Tallinna linnaosades, kuid paneelmajade piirkonnad nagu Õismäe, Mustamäe ja Lasnamäe jäävad passiivseks ning pole kuhugi kaasatud.”
Noori aktiviste hakkasid huvitama selle põhjused. Võimalik, et põhjus peitub elanike passiivsuses, huvi puudumises ja soovimatuses toimuvat kuidagi mõjutada. Kas linna keskkond mõjutab inimesi? Või inimesed lihtsalt ei tea enda võimalustest midagi muuta?
“Teema oli aktuaalne ning me otsustasime koos urbanistidest kolleegidega alustada projekti. Kuna ma ise olen Lasnamäelt pärit, oli mul selle probleemiga tegelemiseks ka isiklik huvi. Me asutasime ühenduse LasnaIdee ja nii see sündiski,” naerab Maria. “Praegu on LasnaIdee kõigest 1,5-aastane, aga me oleme nii lühikese ajaga palju saavutanud.”
Selgus, et asi polnud üldsegi elanike passiivsuses, vastupidi, inimesed on väga aktiivsed. Paljud tahtsid samuti midagi ära teha, kuid ei teadnud, kus ja kuidas mõttekaaslasi leida. Maria arvates pole oma ümbritseva elukeskkonna suhtes ükskõikseid inimesi olemas. Lihtsalt inimesed ei tea, kuidas nad saaksid selle parandamisele kaasa aidata.
“Ühiskonna suurem teadlikkus oma võimalustest on üks eesmärk, mille poole me püüdleme,” räägib neiu. “Samuti on meie töö suunatud koostööle erinevate sektoritega, nagu näiteks võimustruktuurid, et nad peaksid suhteid kodanikuühiskonnaga oluliseks.”
Koostöö tagamisel on oluline, kuidas edastatakse olulist informatsiooni. See peab olema lühike, võimalikult selge ning andma inimestele teada, kuidas nad saavad otsuseid mõjutada, anda kommentaare ning osaleda nende elukeskkonna muutmises.

LasnaKino
Foto autor: Vladislav Kopõlkov
LasnaIdee tegeleb muu hulgas ürituste korraldamisega. Nende hulka võib juba lugeda LasnaPiknikut, LasnaKino ja teisi. Ürituste eesmärk on pöörata tähelepanu olulistele teemadele ning need toovad kokku mitte ainult ühe linnaosa elanikke, aga ka inimesi kogu linnast.
Kuni organisatsioon on veel lapsekingades, on nimetatud üritused seni ainsad ühiskonnale nähtavad saavutused. “Ülejäänud tegevus ei peagi olema nähtav. Peamine on, et eesmärk oleks saavutatud. Koostöö võib olla nii loomulik, et jääb märkamatuks,” kommenteerib Maria.
Kuna LasnaIdee üritused on tasuta, tekib küsimus, kust tulevad vajalikud vahendid. “Alalisi sponsoreid meil pole. Finantseeringud tulevad iga kord eri allikatest. Kui näeme konkurssi, mis vastab meie soovidele, siis kirjutame projekti ning võime saada finantseeringu. Peamist sissetulekut meil pole, sellepärast pole ka võimalik eelarvet planeerida,” selgitab Maria.
Küsimusele, kuidas reageerisid LasnaIdee loomisele riiklikud organid, vastas Derlõš, et need olid skeptiliselt meelestatud. Ühenduse tegevus algas valimiste eel ning paljud kahtlustasid, et tegemist on poliitiliselt kallutatud liikumisega. Kuid valimised möödusid ning aktivistidel õnnestus tõestada, et see pole nii. Praegu on skeptilisus juba asendumas usaldusega, aga koostöö saavutamist peavad püüdlema mõlemad pooled.
Tegu on noorte ajakirjanduskonkursi “Noor tegija” ühe võidutööga.