Laste ja noorte kultuuriaasta 2017 on käes!

minaka

Laste ja noorte kultuuriaasta 2017 eesmärkideks on väärtustada last ja noort kui kultuuriloojat ning kultuuripublikut, et tagada järjepidev ja rikkalik kultuurielu edasikandmine. 

Mina ka – koos kultuurist osa saama!

Laste ja noorte kultuuriaasta tunnuslause “Mina ka!” kutsub kõiki kaasa mõtlema ja tegutsema, innustab pakkuma lastele ja noortele rohkem võimalusi kultuurielus osalemiseks. Ka täiskasvanuid oodatakse märkama ning kaasama lapsi ja noori oma tegemistesse – ikka selleks, et koos kultuurist osa saada, loovust ja loomingut tähtsustada.

Teema-aasta märksõnad on iseolemine ja koostegemine. See sõnapaar väljendab toetust lapse ja noore individuaalsele, loovale ja omanäolisele arengule ning samal ajal rõhutab koostegemise jõudu.

Laste ja noorte kultuuriaasta 2017 programm

Selle aasta üks põhisündmusi on loomulikult XII noorte laulu- ja tantsupidu, mis toob kokku kümneid tuhandeid noori üle Eesti. Esmakordselt on kõik noortepeol osalejad sündinud vabas Eestis ning laulu- ja tantsupeo missioon kannab edasi olulisi ja universaalseid väärtuseid: põlvkondlik järjepidevus ja kultuuripärandi edasikandmine.

Laste Vabariik on laste ja noorte kultuuriaasta raames toimuv elamustuur, mis viib 2017. aasta maist septembrini igasse Eesti maakonda kultuurielamusi. Laste Vabariigi idee on sündinud Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja EV100 koostöös eesmärgiga võimaldada lastele kvaliteetset, inspireerivat, väärtuspõhist ja laiapõhjalist kultuurikogemust.

Laste Vabariigi raames tähistatakse koos kohalike lastega Eesti 100. sünnipäeva – igas paigas peatutakse kogu päeva vältel ning lastel (eelkõige on sihtgrupiks kuni 12-aastased lapsed ja nende pered) on võimalik tegutseda kolmel moel.

Laste Vabariigi päev algab etendusega: selleks sünnib uus algupärane näidend, mille on kirjutanud Kätlin Vainola ja lavastanud Taavi Tõnisson. Etenduseala lisaprogrammi saavad panustada kohalikud kogukonnad, andes lastele ja noortele võimaluse ka ise esineda.

Suurel labürint-mängualal saavad lapsed avastada ja mängida: mänguala sisu loovad ligi 30 partnerasutust, mis ka igapäevaselt lastele tegevusi pakuvad: muuseumid, elamuskeskused jpt.  Mängualal on teematornid, kus saab õppida ja leida Eestile olulisi väärtusi ning palju ka ise katsetada, avastada ja mängida.

Laste Vabariigi ala kolmanda osa moodustavad töötoad, kus lapsed saavad ise luua ja tegutseda.

Laste Vabariigis osalemine on tasuta ning kõik kuni 12-aastased lapsed saavad ka Laste Vabariigi passi, mis tagab neile paljudesse partnerasutustesse tasuta või soodustingimustel sissepääsu 2018. aastani – ka selle eesmärgiks on innustada kultuurist rohkem osa saama.

Laste Vabariigi sihtkohtade kontaktvõrgustik on üles ehitatud eelkõige koostööle kohalike noortekeskustega – nemad on need sära-inimesed, kes tunnevad kõige paremini oma kodukoha noori ja lapsi. Käimas on viimased ettevalmistused üle-riigilise tuuri graafiku kinnitamisega ning mai viimasel nädalal asubki Laste Vabariik teele.

Tallinnas toimub Laste Vabariik 20. augustil Ajaloomuuseumis Maarjamäe Lossi õuel. Võibolla lisandub Tallinna-päevi veelgi, kuid kindlasti kutsume tuurist osa saama ka suvistel väljasõitudel üle Eesti.

Mida põnevat leiab laste ja noorte kultuuriaasta kodulehelt?

Kultuuriüritused lastele ja peredele üle Eesti

Laste ja noorte kultuuriaasta koduleht asub aadressil www.minaka.ee. Sarnaselt eelmisel aastal toimunud merekultuuriaastale on ka sellel lehel leitav kultuurikalender, mis koostöös portaaliga kultuur.info kuvab lastele, noortele ja peredele mõeldud kultuuriüritusi üle Eesti.

Lisa kalendrisse ka oma üritus!

Kalendrisse saab oma infot sisestada igaüks, kes korraldab lastele ja noortele avalikke ettevõtmisi. Seeläbi saavad kõik üritused laste ja noorte kultuuriaasta programmi osaks.

Inspireerivad teema-aasta lood

Kodulehele on koondatud hulk inspireerivat materjali parimate valdkondlike praktikate kohta, videolood kuulsate Eesti inimestega nende lapsepõlvemälestustest ja samuti leiab sealt kõige värskema info Laste Vabariigi kohta.

Teema-aasta kodulehelt saab alla laadida ka teema-aasta plakateid, logosid ja visuaale, et raamistada sellega oma sihtgrupile suunatud ettevõtmisi.

minaka

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga