Kuidas võib vabatahtlikust tegevusest seiklus kujuneda?

SIMON BARNABÁS LÁSZLÓ
SIMON BARNABÁS LÁSZLÓ

Simon on välisvabatahtlik Ungarist, kes teeb Tallinnas Euroopa vabatahtlikku teenistust. Igapäevaselt tegutseb Simon Haabersti noortekeskuses, kus töötab noortega, korraldab neile vahvaid üritusi ning tutvustab seal huvilistele oma kodumaa kultuuri ja kombeid. Simon on siin Euroopa vabatahtliku teenistuse (EVT) projekti “Kultuuride turbulents” raames, mis on Tallinnasse noortega tegelema toonud viis välisvabatahtlikku erinevatest riikidest: Ungarist, Ukrainast, Valgevenest ja Itaaliast. Jägnevalt kirjutab Simon aga lähemalt, mida tähendab tema jaoks vabatahtlik töö ja miks üldse see tee valida.

Sõnapaar “vabatahtlik tegevus” tekitab kõigis erineva ettekujutuse. Mõnele tähendab see heategevust, teiste jaoks on tegemist õppevormiga, kuid osa peab seda hoopiski ajaraiskamiseks. Minu jaoks on see suur seiklus.

Minu kodumaal Ungaris on palju võimalusi maailma avastamiseks, teiste kultuuridega tutvumiseks ja seikluste otsimiseks. Kuna me kuulume Euroopa Liitu, on need võimalused palju kättesaadavamad kui kunagi varem, nagu ka kõikides teistes riikides siin maailmajaos. Minu jaoks oli vabatahtlik tegevus esimene valik ja võimalus välismaale reisimiseks ning maailma avastamiseks.

Pildil Simon Foto: Marili Otstak

Pildil Simon
Foto: Marili Otstak

Eestisse kultuuri avastama

Programm, mille kaudu ma oma Euroopa vabatahtlikku teenistust siin teha saan, katab kõik minu vajadused, mis tähendab, et saan täielikult oma projektile ja kultuuri avastamisele keskenduda. Viimane on mulle seejuures üsna südamelähedane, sest otsustasin just Eestisse tulla ja siin elu alustada varasemalt kohalike võimalustega tutvumata.

See riik on minu jaoks huvitav ja põnev erinevatel põhjustel, kuigi teadsin sellest eelnevalt väga vähe. Nagu välja tuleb, on kultuurid mitmeti väga sarnased – ka siin on tunda Saksa ja Vene mõjutusi ning isegi keel olevat sarnane, kuna ungarlased ja eestlased on umbes 4000 aasta tagused kauged sugulased.

See polnud aga otsustava tähtsusega ning kohe kindlasti polnud otsustav ka siinne ilm. Teadsin Eesti kohta ainult seda, et see on väike ja ilus. Ühtlasi räägitakse siin ühte väikseima kõnelejate arvuga keelt maailmas. Minu jaoks on just nimelt see eksootika.

Simon Tallinnas koos teiuste välisvabatahtlikega eesti keelt õppimas Foto: Marili Otstak

Simon Tallinnas koos teiuste välisvabatahtlikega eesti keelt õppimas
Foto: Marili Otstak

Noortekeskus – üks ja ainus

Kui ma olin oma sihtkoha suhtes otsuse langetanud, oli mul vaja välja mõelda, mida seal teha, kuidas õppida kasulikke oskusi, mis hiljem endaga kaasa võtta, ning kuidas õpetada kasulikke oskusi kohalikele.

Minu esimene ja ainus valik oli Haabersti noortekeskus, kuhu ma ka lõpuks läksin. Kui sain noortekeskuste tegevusest rohkem teada, hakkasid need kohad mulle ka kohe meeldima. Iga siia tulnud noor saab teha kõike, mida ta tahab, ja veel tasuta? Mina olen käpp!

Minu vaist pole mind alt vedanud. Kuna Ungaris selliseid asutusi pole, oli noortekeskuse töö mõistmine esmalt üsna keeruline. Sain sellest aga kiirelt aru ja sõbrunesin kõigiga, kellega kokku puutusin.

Mul vedas väga palju eestlaste silmapaistva inglise keele oskusega, mis aitas mind suhtlemisel väga, sest ma ei osanud siia tulles sõnagi eesti keelt. Kui mul oleks noorena olnud võimalik noortekeskustes käia, oleksin sellest võimalusest kindlasti kinni haaranud.

Simon Tallinnas eesti keelt õppimas

Toetav meeskond

Kui ma siia jõudsin, ootas mind vägev ja professionaalne meeskond, kes oli põnevil ühe välismaalase pärast, kes tunneb nende riigi vastu nii suurt huvi. Esimese paari nädala jooksul sain teada, mis neil hästi välja tuleb ja mida neile koos noortega teha meeldib: käsitöö, mängud, toiduvalmistamine, tantsimine ja palju muud.

See töö siin ei piirdu aga noortekeskuse ruumidega. Pärast saabumist sattusin ma väga ruttu ühele ekstreemspordiüritusele, seejärel väga huvitavale spordiüritusele, kus noored pidid võistlema erinevatel lõbusatel aladel; korraldasime meeskonnaga ka kultuuriõhtuid, matkasid, üleriigilisi võistlusi ja isegi ühe moe-show.

DSC_0007

Inspireerivad noored

Noortekeskuse igapäevaelu on samuti väga lõbus – lisaks lastele meeldivatele huviringidele avastasin ma vägeva noorte kogukonna, kus kõik kuulavad ja abistavad üksteist. Ühtlasi õppisin, et noorsootööga kaasnevad head käsitöö, lauatennise, kaardimängude ja piljardi oskused – noored kaasasid mind sageli nendesse tegevustesse. Mõnikord küsib keegi minu käest, kas olen noortekeskuses ka järgmisel päeval. Kui mainin neile, et homme mind ei ole, siis ütlevad nad: “Olgu, sellisel juhul ei tule mina ka!”

Kogemused elust enesest

Kuigi see projekt, mis mulle väga meeldib, on minu siin viibimise põhjus, saab minusugune vabatahtlik kõige rohkem teadmisi omandada just väljaspool seda, muude tegevustega.

Viimase kuue kuu jooksul, mil olen siin olnud, olen ma muutunud suureks Eesti-austajaks. Kas oled kunagi looduses enda ümber ringi vaadanud? See on vapustav koht ja täis võimalusi, mida nautida. Mul on mitmel korral olnud õnne seda kogeda, eriti matkadel. Mõte sellest, et loodus mulle nii palju korda läheb, on minu jaoks vapustav. Kui mul tekib soov oma sõpradega mitmepäevasele matkale minna, saame lihtsalt
telgi üles panna või minna mõnda tasuta RMK majakesse, kui õues peaks juhtumisi –15 kraadi olema. Osa vabatahtlikke ei pidanud seda n-ö õigeks matkaks, sest Eestis kasutatakse sõna “mägi” väga vabalt, kuid nad muutsid meelt kohe pärast vahitornist paistva soo nägemist.

Ükskord küsisin ma oma sõbralt, et mida ma oma vanematele, kes mulle külla tulid, näidata võiksin. Tema vastas: “Sa oskad sellele ise paremini vastata kui enamik eestlasi.” Sel hetkel mõistsin, et mu südames on sellest riigist tõepoolest kodu saanud ja ma annan iga päev endast kõik, et õppida rohkem selle keele, kultuuri ja looduse kohta.

Need veidrad kohalikud kohad; talisuplused pärast sauna; raske algusega, kuid soojad suhted eestlastega; kõik need imelised inimesed, keda ma siin kohtasin; kõige ilusamad kohad, mida ma eales näinud olen; esimene korrektne eestikeelne lause ja kõik lõbusad seigad on osa põhjusest, miks on see kogemus minu jaoks üks tõeliselt suur seiklus.

Erasmus+

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga