Kuhu tasub investeerida oma aega ja energiat?

Photo by Annie Spratt. Allikas unsplash.com
Photo by Annie Spratt. Allikas unsplash.com

Investorid panevad oma raha targalt tööle – nad paigutavad selle kasumlikesse varaklassidesse, mille väärtus aja jooksul kasvab. Sul ei pruugi noorelt olla investeerimiseks suuri rahasummasid, kuid ometigi on sul kaks olulist ressurssi – aeg ja energia. See, kuidas investeerid täna oma aega ja energiat, määrab ära selle, milline on sinu elu tulevikus. 

Kas tegu on investeeringu või kuluga?

Meil on kõigil ööpäevas 24 tundi, kuid millegipärast suudavad mõned selle ajaga saata korda suuri tegusid, teistel aga kulub see lihtsalt ära ja päevad tunduvad üksluiselt igavad. Miks see nii on?

Me teeme iga päev oma ajakasutuse osas otsuseid. Facebookis passimine, telekast suvaliste saadete vaatamine – see on (aja)kulu. Uute oskuste õppimine, projektides kaasalöömine ja ideede elluviimine – see on investeering.

Vaata oma tegevused üle ja keskendu rohkem nendele, mis sind edasi viivad. Loobu aga nendest, mis lihtsalt su aega raiskavad.

Kuhu tasub noorel investeerida?

Kaks olulist valdkonda on eneseareng ja suhtevõrgustik. Teadliku enesearengu kaudu võid kujuneda erakordseks tegijaks, kelle oskusi ja andeid tulevikus väärtustatakse.

Hea suhtevõrgustik toob sinu ellu häid võimalusi ja pakkumisi, mis aitavad edasi liikuda. 

Investeeri enesearengusse

Ma olen täna heal tasemel avalik kõneleja, sest hakkasin ennast treenima juba põhikoolis, kus osalesin etlemiskonkurssidel ja lõin aktiivselt kaasa kooliteatris. Ma olen täna ettevõtja, kes saab teha täpselt sellist tööd nagu ise tahab, sest juba põhikoolis hakkasin kooli kõrvalt diskoriteenust pakkuma ning sain hea praktika, kuidas oma äri üles ehitada.

Millisel alal tahad sina saada tõeliseks meistriks? Kuidas saaksid end juba praegu sel alal paremaks treenida? Kuidas võiksid kooliõpingud ja praegused hobid aidata sul oma valdkonnas paremaks saada?

Kui alustad millegi uuega, siis oled alguses tõenäoliselt selles üsna kehv. See on okei! Tõenäoliselt olid sinu lemmikesineja esimesed muusikapalad ka üsna keskpärased või lausa halvad. See muusik on saanud tänaseks erakordseks, sest julges jätkata ja ennast edasi arendada ka siis, kui ta veel hea ei olnud. Pühendu, et saada erakordseks!

Praktiseeri – tee iga päev midagi, et enda huvivaldkonnas edasi areneda ja paremaks saada.

Investeeri enda suhtevõrgustikku

Uued kliendid leiavad mind, sest vanad kliendid soovitasid mind neile. Leidsin ülikoolist rohkelt sõpru, kes on nüüd omal alal vinged tegijad. Kõik need tutvused on avanud mulle uksi, kus enne olid vaid seinad.

Milliseid inimesi tahaksid sina oma tutvusringkonda? Kas ja kuidas tahaksid veeta aega inimestega, kes sind tõeliselt inspireerivad ja innustavad oma ideid ellu viima? Mida saaksid teha selleks, et ägedad inimesed tahaksid sinuga aega veeta?

Kui sina aitad teisi inimesi ja saad neile kasulik olla, siis aitavad ka nemad meelsasti sind.

Leia parim arengukeskkond – mine sinna, kus on sinu huvivaldkonna parimad tegijad ja õpi parimatelt.

Kuidas hakata oma aega targalt investeerima?

Kolm sammu enda elu muutmiseks:

Säti siht paika

Mis on edu sinu jaoks? Mida tahad enda elus kogeda või kes tahaksid olla, et võiksid tunda end edukana? Mida tahad saavutada? Kui sa ei ole veel leidnud seda valdkonda, milles soovid tõeliselt heaks saada, siis on sulle abiks see artikkel.

• Pane kohustuslikud asjad enda heaks tööle

Ülikoolis tuli võtta aineid moodulitena – mitme huvitava ainega tuli kaasa ka mitu «vähem huvitavat ainet». Tegin need ained enda jaoks ise huvitavaks, küsides endalt «Kuidas aitaks see aine mul oma firmat edasi arendada?». Ökonomeetria ja matemaatiline statistika muutusid seejärel päris huvitavateks, sest ma lõin ise seoseid aine ja enda tegemiste vahel.

Kuidas matemaatika või keemia võiks aidata sinul enda alal paremaks saada?

• Loo positiivsed harjumused

Pane telekapuldi kõrvale silt, mis tuletab meelde, et võiksid teleka vaatamise asemel trenni minna. Lükka sotsiaalmeedia teavitused välja ja säti ajapiirangud mängimisele või niisama surfamisele. 

Investeeri oma aega ja energiat targalt ja ole enda elu disainer! www.inspiratsioon.ee.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga