KSG NUI filmifestival

Foto autor Grete Tiigiste
Foto autor Grete Tiigiste

Tänapäeva üritusterohkes meelelahutusmaailmas leiab iga huviline endale meelepärase ja sobiva viisi, kuidas ära saata arginädal ning vastu võtta kauaoodatud nädalavahetus. Enamik üritustest saadetakse mööda valju muusika, sõpradega hängimise ja pudeli õlle vahel. Kuid toimumas on ka väiksema ringi kooliüritusi, mis pole sugugi vähem atraktiivsed ja mis seovad omavahel õpetajaid, õpilasi, vilistlasi ning paljusid noori huvilisi. Üheks selliseks traditsiooniliseks kogunemiseks Tallinnas on saanud ka Kadrioru Saksa gümnaasiumi filmifestival KSG NUI. 

13. novembril 2015 võõrustas Kadrioru Saksa gümnaasium juba 14. korda noori ja vanemaid filmihuvilisi. Kooli seinte vahel leidis aset üle Eesti tuntud noorte amatöörfilmifestival KSG NUI, mis toob juba kord festivalil käinud külastaja alati tagasi. Miks? Sest õhtu on täis inspireerivaid lühifilme, mis on noorte endi tehtud. Kinoekraanil saab näha oma sõpru hoopis teistsugustes ja tavatutes rollides ning tänu ürituse õpilastest koosnevale korraldustiimile luuakse noortelt noortele efekt, mis muudabki õhtu nii külastajale kui ka telgitagusele meeskonnale eriti nauditavaks.

Pole tähtis, kui mitmeid pisidetaile või suuremaid ettevõtmisi tuleb enne üritust läbi töötada, meeldejäävaks teevad festivali ikkagi filmid. Lühifilmide võlu seisnebki nende tabavuses ja võimaluses jutustada paari minutiga lugu, mis ei jää venima, vaid läheb vaatajale korda. Läbi aastate on NUI-lt läbi käinud kümneid filme, mis puudutavad, panevad mõtlema, ärritavad või panevad saali naerust rõkkama.

Selle aasta festivalile laekunud filmide võtmesõnaks võiks nimetada kvaliteeti. Filmid olid kaunid vaadata – vaeva oli nähtud operaatoritööga ja suvalise «rösteri» asemel oli kasutatud head kaameratehnikat, mis kinnitab, et filmitegemine pole kaugeltki enam avastamata maa ning filmifestivalid motiveerivad noori end pildilises ja helilises keeles väljendama. Ka sponsorid, kes on igal aastal festivalile õla alla pannud, tekitavad kindlust traditsiooni jätkata.

NUI-lt ei puudunud ka oma ala spetsialistidest koosnev žürii, kes oli valmis välja selgitama parimaid ja andekamaid. Sel aastal seadis end žüriilaua taha kuus nimekat tegelast: filmide pildilist külge jälgisid fotograaf Mart Vares ja operaator Heiko Sikka, stsenaariumeid ja storyline’i kritiseerisid režissöör Anu Aun ja filmitegija Rasmus Merivoo. Traditsioonijärgselt istus žüriilaua taga Kadrioru Saksa gümnaasiumi õpetaja, kelleks seekord oli kehalise kasvatuse õpetaja Margit Randver ja kirsiks tordil oli mees, kes ei vajagi ehk tutvustust ning keda noored valju aplausiga tervitasid – näitleja ja koomik Peeter Oja.

KSG NUI on nii mõnelegi noorele saanud hüppelauaks suurde filmimaailma. See küll ei tähenda garanteeritud kohta Balti Filmi- ja Meediakoolis, kuid leian, et iga väiksemgi asi viib suuremani ja iga pingutus võib olla üüratu samm. Näitena võib tuua Kadrioru Saksa gümnaasiumi vilistlase Mikk Granströmi, kes NUI varajastel aastatel filmifestivalile hoogu andis ja ka ise ohtralt filme tegi ning on täna üks Pimedate Ööde filmifestivali peakorraldajatest.

Jälgida festivali peakorraldaja vaatenurgast on aga midagi ho opis muud, kui vaadata seda saalis istujana. Peaasi, et tehnika alt ei veaks! Kas õhtujuhid on kohtadel? Kas mikrofonid on töökorras? Ja kui kõik sujub, võid õhtu lõpus end õlale patsutada, sest järjekordselt on saalitäis rahvast lahkunud võimsa emotsiooniga ning mitmed filmitegijad on saanud väärika auhinna ja perspektiivika motivatsiooni omanikeks.


Tegu on noorte ajakirjanduskonkursi «Noor tegija» ühe võidutööga.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga