Kaspar Alumaa – ettevõtjaks vaid ühe julge sammuga

Foto autor: Karl Villiam Vaserik.

Juba väikesest poisist peale olen ma teadnud, et tahan elus saavutada midagi suurt ning jätta endast kustumatu jälje. Tõsi küll, päris pikalt ei teadnud ma täpselt, kuidas või millega ma seda saavutan. Oma kire leidmiseks ja unistuste elluviimiseks otsustasin noorena proovida võimalikult palju erinevaid asju.


Minu tee ettevõtluseni ei olnud sugugi tavaline. Veel põhikooli lõpus arvasin, et minust saab kõva IT-arendaja. Õnneks õppisin 10. klassi käigus, et see valdkond ei ole minu jaoks. Nimelt seisnes minu uurimistöö IT lahenduse loomises. Järgmiseks ideeks oli mul juura õppimine ja tipptasemel advokaadiks saamine, kuid ka selle vastu kadus mul ajapikku huvi. Nii leidsin lõpuks tee ettevõtluseni. Otsustasime parima sõbraga kohe peale gümnaasiumit asutada oma ettevõte. Esimest korda elus tundsin ma pidurtamatut tahet midagi ära teha. Olime hämmastavalt entusiastlikud ja kartmatud kõige ees, kuigi olime alles lõpetanud keskkooli ning ei omanud üldse ettevõtluskogemust. Tagantjärele mõeldes, pean tõdema, et teadmatus oli meile sellel hetkel kindlasti kasuks. Suure tõenäosusega ei oleks me julgenud seda sammu teha, kui oleksime teadnud ettevõtlusega kaasnevaid riske.

Foto autor: Randy Padar.

Foto autor: Randy Padar.

Pärast ettevõtte loomist algas minu elus kõige suuremale isiklikule arengule suunatud aeg. Õppisin iga päevaga uusi asju – ettevõtte toimimisest, juhtimisest, oma teenuse müümisest. Lisaks õppisin ka kõigest negatiivsest, mis ettevõtjana tegutsemisega kaasneb. See oli aeg, kus sain aru, et ettevõtlus on minu kirg ja see on asi, mida ma tahan teha oma elupäevade lõpuni.

Mul oli lõputu tahe ettevõtluse kohta aina juurde õppida. Seetõttu oli ainus loogiline valik jätkata oma õpinguid Estonian Business Schoolis. Tundsin kohe, et EBS aitab mul oma unistustele lähemale jõuda ja saan õppida täpselt seda, mis mind huvitab.

Varasem kogemus ettevõtjana on kindlasti tulnud EBSis õppimisel kasuks. Saan keskenduda oma teadmiste kinnistamisele ning täiendamistele. Praegu on olnud oluliselt kergem ja huvitavam õppida, kuna eelnev ettevõtluskogemus toetab õpinguid. Samuti on õpingud EBSis aidanud väga palju kaasa minu enda ettevõtte juhtimisele. Olen saanud koolis õpitule rakendust kohe ka ettevõttes ning tulemused on silmnähtavalt paranenud. Olen hakanud märkama palju väikseid asju, mida saaks teha oluliselt efektiivsemalt ja paremini ning mille olemasolust ma enne õppima asumist veel ei teadnudki.

Mis oleks sinu soovitussõnad noorele, kes tahab ettevõtlusega alustada, aga pole seda viimast sammu veel julgenud ette võtta?

Ära tunne hirmu millegi ees ja alusta kohe. Idee praadimine ja analüüsimine oma peas teeb selle otsuse tegemise ainult raskemaks. Ettevõtlusega tegelemine on alati suur risk, millega peab arvestama, aga selle üle muretsemine seda riski ei vähenda. Kõik saavad oma vitsad ühel või teisel moel kätte ja sellest ei pääse keegi. Kui sul on suur tahtmine see samm astuda, siis tee seda kohe.

Mul on uskumus, et kui sa teed seda, mis sulle meeldib ja pakud tooteid/teenuseid, millesse sa ise ka usud, siis küll sa leiad ka lahendused kõigile tekkivatele probleemidele. Tuleb teha vaid järjepidevat tööd ja tulemused järgnevad.

Foto autor: Randy Padar.

Foto autor: Randy Padar.

Millega sa hetkel lisaks koolile tegeled ning kuidas sa selle jaoks aega leiad?

Hetkel käin koolis, tegutsen üliõpilasesinduses, vastutan müügi ja turunduse eest enda ettevõttes ning töötan ärikinnisvara maaklerina.  Vaba aeg on hetkel üsna harv nähtus, seega üritan seda veeta lähedastega, käia jõusaalis või mängida golfi.

Millised on sinu tulevikuplaanid?

Tean, et minu kirg on ettevõtlus ja tegelen sellega nii kaua kui jalad kannavad. Üritan igapäevaselt ennast arendada ja teha kõik, et olla päevast-päeva jälle mõne sammu võrra lähemal oma eesmärkidele, nii ettevõtluses kui ka isiklikul tasandil.