Kas Eesti on ainult IT-suurriik?

Konkursi «Kickoff» 2015 võitjad
Konkursi «Kickoff» 2015 võitjad

Eesti tudengid võitsid Euroopa taastuvenergeetika innovatsioonide konkursi. 2. detsembril 2015 lõppes Krakowis iga-aastane konkurss „Kickoff“, mille eesmärk on leida innovatsioone rohelises energeetikas. Konkurss toimub fondi „Kic Innoenergy“ ja Euroopa tehnoloogiainstituudi toel.

Konkursist osavõtjad võistlesid mitu nädalat väldanud valikvõistlustel peaauhinna ning oma unikaalsete prototüüpide väljatöötamise õiguse eest. Konkursi peamine eesmärk on arendada ettevõtlust ja haridust, otsida nii alternatiivsete energiaallikate uusi kasutamise võimalusi kui ka arendada olemasolevate energiaallikate optimeerimist ning taastavaid ressursse. Konkurss ühendab Euroopa parimaid teadlasi, investoreid ja ettevõtjaid, samuti parimaid teadusasutusi.

Konkursil osales üle saja võistkonna kogu Euroopast, kuid finaalis võistles võidu nimel vaid kaheksa. Konkursile oli esitatud ka mitu Eesti idufirmat, millest poolfinaali jõudis neli ning finaali kaks Eesti tugevaimat esindajat: Smart Load Solutions ja Lainergy. On rõõm tõdeda, et nad saavutasid kiiduväärt esimese ja kolmanda koha.

Võitjaks tuli Eesti võistkond Lainergy, mida esindas Tallinna Tehnikaülikooli energeetikateaduskonna teise kursuse üliõpilane Nikon Vidjajev ja Hollandi rakendusteaduste ülikooli tudeng Jan Terentjev. Noormehed esitasid idufirmade konkursile laineenergia elektriks muundamise täiendatud tehnoloogia, millele pole võimsuse poolest Euroopas siiani analooge.

Projekti idee oli luua lainegeneraatori töömudel, mis on võimsuselt võrdne avamere tuulikuga, kuid saab energiat teisest allikast. Praegu arendatakse Eestis hoogsalt rohelist energeetikat, kasutades tuule- ja päikeseenergiat, kuid mere ja lainete võimalusi ei ole lõpuni uuritud ja täielikult kasutusele võetud.

Arendajad peavad seda suureks möödalaskmiseks, kuna mere potentsiaal on tohutu. Tuginedes varasematele uuringutele, tulid nad välja uue mehhanismi ideega, mis suudab kasutada laineenergiat, mille efekt ületab alternatiivseid energiaallikaid kasutavaid analooge kolmekordselt.

Esimene projekti idee tekkis 2011. aastal. Tallinna Tehnikaülikooli eri valdkondade inseneride ja mentorite meeskond korraldas seadme prototüübi füüsilised katsed formaadis 1:16 ja 1:8. Selle tulemusena loodi tehnoloogia, tänu millele on igast lainest võimalik saada selle maksimumenergiat.

Hoolimata sellest, et sõrestiku pikkus ulatub 15 kuni 20 meetrini, on see konstruktsioon omasuguste seas kompaktseim ning rahaliselt soodsaim, samuti üllatab seadeldis oma võimsusega. Saadav 250 kWh ühelt seadmelt on piisav, et varustada väike, kuni 200 majapidamisest koosnev asula täielikult elektrienergiaga.

Peamine näitaja, mis teeb seadeldise eriliseks ning teistest sarnastest leiutistest erinevaks, on mobiilsus ning võimalus teha sellega tööd kõikvõimalikes tingimustes. Tuginedes laine keskmisele pikkusele piirkonnas, kus seadeldist kasutatakse, saab luua spetsiaalse kindlate näitajatega mehhanismi, mis võimaldab kasutada laineenergiat kõige efektiivsemalt, sõltumata looduslikest tingimustest.

Pärast laine lööki ning selle summutamist seadeldise poolt, tekib seadeldise taha lai ala, kus lainete võimsus on märksa väiksem. See võimaldab seadeldist kasutada mitte ainult elektriseadeldisena, aga ka lainemurdja asendajana, kaitstes rannikut ja mererajatisi ulatuslike purustuste eest.

Vaatamata sellele, et Lainergy on sõltumatu projekt, töötati see välja Tallinna Tehnikaülikooli ja Mektory tiimi toel, kes tegeleb aktiivselt idufirmade arendamisega ülikoolis. Mektory andis noorte teadlaste käsutusse nii tööruumid kui ka vajalikud tehnilised seadmed ning pakkus ekspertide abi.

Ülikooli poolne usaldus ja toetus andis noormeestele hea kogemuse omandatud teadmiste kontrollimiseks praktikas, korraliku ettevalmistuse, konkurentsivõime ning enesekindlust oma ideede tutvustamiseks ja kaitsmiseks Euroopa tasandil. Lainergy projekt teeb koostööd Tehnopoliga – Eesti suurima start-up-inkubaatoriga, mis toetab noorte teadlaste-leiutajate ning ettevõtjate ideid.

“Loodame lähitulevikus teha Tehnopoliga tihedamat koostööd, tuginedes nende kogemusele alustavate ettevõtete abistamisel ja laialdastele sidemetele,” ütles Nikon.

Osalejad on oma esinemisega konkursil rahul, ideedest tulvil ning täis indu areneda selles valdkonnas edasi. “Lisaks hindamatule kogemusele esitluse osas, tegi meie meeskond veel ühe suure sammu oma eesmärgi saavutamiseks – laineenergia kui kasuliku energiaallika lisamiseks Euroopa energiaturule,” ütles konkursi võitja ning projekti juht Nikon Vidjajev.

“Konkursi tähtsaim osa oli mitte võistlus ise, vaid sellele eelnenud ettevalmistused, mille käigus saime ekspertidelt kriitikat ja abi,” rääkis oma kogemustest Jan Terentjev, kes oli esitlusel kõneisik ning esindas kohtunike kolleegiumi meeskonda. “Need olid mitu rasket ööd ja päeva,  mille jooksul me mitte ainult ei tugevdanud oma ärimudelit, vaid saime ka hindamatuid teadmisi investoritele esitlemiseks.”

Peamised valdkonnad, kus nad tahavad areneda, on avamereprojektid ning merre ehitamine. Baltikumis on kaks arengu-ja investeerimise suunda: väikeasulate energiaga varustamine, merre ehitamine ning sadamate varustamine energiaga, arvavad noormehed.

Järgmiste kuude jooksul on meeskonnal kavas läbi rääkida ning kinnitada oma uue projekti alginvesteeringud, mille järel algab esimese müügiks mõeldud prototüübi ehitus. “Ehituse lõppedes saame tõestada selle efektiivsust ning valmistuda energiaturule minekuks,” rääkis Nikon.

Meeskonna kinnitusel võetakse nende seadeldis Eestis kasutusele järgmise kahe aasta jooksul.

“Varem piirdus meie riigi mõju maailmamajandusele IT-saavutustega. Meie projekt aga asetab Eesti, kes suudab meile nii lähedast merd taltsutada, taastuvenergeetika uue põlvkonna etteotsa,” rõhutasid arendajad.

Märksõnad

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga