Jüri Kristian Udras: beatbox aitas esinemishirmu alistada

Foto: Georgi Joganson
Foto: Georgi Joganson

Noor Tegija sotsiaalmeedia kanali jälgijad on kindlasti märganud, et meie tegemistes on viimasel ajal aktiivselt kaasa löönud Jüri, kelle suureks kireks on beatbox. Nüüd aga uurib Noor Tegija täpsemalt, kuidas Jüri beatboxini jõudis ja mida see talle andnud on.


Räägi endast – kes sa oled ja kust sa tuled?
 

Minu nimi on Jüri Kristian Udras aka SpetsNaZ_EST. Olen 20-aastane Tallinna noormees. Keskhariduse omandasin Tallinna Humanitaargümnaasiumis (lõpetasin hõbemedaliga) ning hetkel õpin Taltechis majandust ja avalikku haldust. Vabal ajal meeldib mulle arvutimänge mängida ja minu soov olla saada mängude streameriks. Eelistan strateegiamänge, kus peab mõtlema. 

Foto: Georgi Joganson

Foto: Georgi Joganson

Noor Tegija jälgijad teavad sind beatboxi järgi. Kuidas sa beatboxi tegemiseni jõudsid ja mis sind selle juures võlub?

Mulle on alati meeldinud sport, tantsimine ja laulmine ning olen erinevaid alasid proovinud. Näiteks tegelesin kaheksa aastat Aikidoga (jaapani võitluskunst), tantsisin aasta balletti, kolm aastat kogemust on ka iluuisutamisega ning viimased kuus aastat olen ujunud ja tennist mänginud. 

Beatboxini jõudsin spontaanselt. Kuna koolis kiusati mind palju, mõtlesin, et peaksin ka leidma hobi nagu laulmine, kitarri või klaveri mängimine, mis aitaks lugupidamise kasvule kaasa. Ühel hetkel leidsin TedXSydney video, kus esines Tom Thum (vaata videot siin) ja see inspireeris mind niivõrd, et lausa armusin beatboxi. Seejärel hakkasin uurima, mis see beatbox täpsemalt on ja vaatasin Youtube’ist erinevaid videosid. Inspireerivatest beatboxijatest tooksin välja KRNFX, Napom, Alem, B-Art, MB14, Hiss, H-Has, Codfish, BERYWAM, SwissBeatbox. 

Õppisin kõike ise Youtube’i videote järgi ja treenerit, kellelt küsimusi küsida ja tagasisidet saada, mul ei olnud. Alustada oli päris keeruline, kuna ma ei teadnud, kas teen seda õigesti või mitte, kuid ma ei andnud alla ja olen beatboxi teinud juba üle kahe aasta. 

Kui tulla tagasi selle juurde, kas beatbox aitas mul eakaaslaste seas lugupidamine saavutada, siis jah. Koolis toimusid vokalistide ja instrumentalistide konkursid, kus võitsin beatboxiga kaks Grand Prixi. Tänu beatboxile sain jagu esinemishirmust ja juba pärast esimest võistlust teadsid koolis kõik, kes ma olen. Sellega lõppes ka koolikiusamine. 

Kui üks noor soovib beatboxi kohta rohkem teada, siis kust õppimist alustada?

Esmalt on vaja teada, et näolihased ei ole harjunud nende helide tegemisega ja enne, kui need välja tulevad, tuleb piisavalt harjutada. Juba baasheli tegemise harjutamine võttis mul kaks nädalat enne kui see normaalselt välja tuli. 

Mina õppisin beatboxi Youtube’i videote järgi, kuid õppida on lihtsam, kui leida enda kõrvale sarnase huviga sõber – nii on inspiratsiooni ja võistlushimu rohkem ja hiljem on koos ka lõbusam esinemas käia. 

Millised on sinu edasised plaanid ja unistused seoses beatboxiga? 

Beatbox on minu jaoks hobi ja ma hetkel ei näe, et sellest minu täiskohaga töö saaks. Kuid ma tegelen sellega edasi ja loon jätkuvalt uut materjali oma Instagrami lehele.

Foto: Georgi Joganson

Foto: Georgi Joganson

Noor Tegija kanali jälgijate jaoks sa pole täitsa tundmatu nägu, kuna oled tegevustes aktiivselt kaasa löönud, näiteks võtnud üle meie Instagrami ja näidanud oma päeva ja õpetanud noortele beatboxi nii Facebooki live’i kui pop-up töötoa läbi. Kust sai alguse sinu koostöö Tallinna Spordi- ja Noorsooameti ja Noor Tegija kanaliga ning mida on senine koostöö sulle andnud? 

Esimest korda kuulsin Noor Tegijast, kui sõbranna kutsus mind osalema Mektorys toimunud Ideelaborisse. Selle ürituse läbiviija tegi erinevaid harjutusi, et sõbralikku keskkonda luua ja üheks harjutuseks oli ka beatbox. Hiljem küsisin, et kas võiksin väikese etteaste teha ning sealt see koostöö alguse sai. Praeguseks olen Noor Tegija kaudu viinud läbi kaks beatboxi töötuba ja teiste õpetamine on olnud igati põnev väljakutse, millest ma varem üldse ei mõelnudki. Võimalus teisi õpetada ja inspireerida on mulle suur au. 

Kust saab sinu tegemisi jälgida?

Minu tegemisi saab jälgida minu Instagrami lehel: @SpetsNaZ_EST.

Spetsnaz_Banner

Märksõnad

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga