Sel korral vestles Noor Tegija Tallinnast pärit Glebiga, kes on suur noorsootöö fänn. Räägime sellest, kuidas ta noorsootööga esimest korda kokku puutus ning miks ja kuidas ta ise vaid 16-aastasena valdkonda noorsootöötajana panustab. Head lugemist!
Räägi endast – kes sa oled ja kust sa tuled?
Minu nimi on Gleb Vahtra, olen 16-aastane ja elan Tallinnas.
Tegutsed aktiivselt noorsootöö valdkonnas. Meenuta, milline oli sinu esimene kokkupuude noorsootööga?
Tõenäoliselt puutusin esimest korda noorsootööga kokku 10-aastaselt, kui läksin laagrisse. Pärast seda olen igal aasta laagris käinud ja pidevalt kuulnud sõna “noorsootöö”.
Mis sind noorsootöö juures võlub?
Noorsootöö – see on võimalused. Noorsootöö annab noortele palju erinevaid võimalusi. Näiteks on võimalik õppida kitarri mängima, osaleda erinevates projektides Eestis või välismaal ning olla ürituste korraldamise juures vabatahtlikuna kaasatud. Need on vaid väike osa näidetest, mida noorsootöö pakub. Kõige olulisem on see, et on võimalik osaleda mitmesugustes tegevustes ning oma oskuseid arendada.
Sa oled läbinud noorsootöö ettevalmistuskursuse. Mida see kursus endast täpsemalt kujutas ja miks sa sinna läksid?
Olen suur laagrite fänn ning laager, kus ma ise käisin, oli kuni 16-aastastele noortele. Oma vanuse tõttu ei saanud ma seal enam osaleda, kuid leidsin võimaluse, kuidas seda siiski teha – minna laagrisse kasvataja rollis. See oli minu peamine motivatsioon noorsootöö ettevalmistuskursusel osalemiseks ning kursuse jooksul sain aru, et noorsootöös on peale laagrikasvataja rolli teisigi võimalusi.
Ettevalmistuskursus, kus osalesin, kestis üheksa kuud ja sisaldas endas nelja praktikat, mille käigus sain noortega töötamise kogemuse. Näiteks korraldasime sügisel laagris ürituse, talvel Lasnamäe Huvikoolis töötubasid, kevadel toimus veel üks üritus ning suvel töötasime lastelaagris. Koolitus annab hea ülevaate noorsootööst, kuid ennekõike aitab see iseennast paremini mõista. Ma ütleks isegi nii, et kursusel õpetatakse, kuidas saada heaks inimeseks.
Mis on sinu jaoks noorsootöö?
Noorsootöö on justkui roheline tuli erinevate ideede elluviimiseks ning valdkond, mis pakub noortele tohutult palju võimalusi enda arendamiseks.
Miks on noorsootöö tähtis?
Noorsootöö on tähtis, kuna see pakub noortele võimalust uusi asju proovida ja leida need tegevused, mis neile tõesti huvi pakuvad. Noorsootöötajad saavad aidata noortel nende ideid ellu viia (näiteks mõne ürituse korraldamine), leida huviring, kuhu minna, või mõne isiku (nt psühholoogi), kui noortel on vaja kellegagi rääkida. Noorsootöö valdkonnas saab alati loota teiste inimeste abile ja toele.
Milliseid noorsootöö alaseid tegevusi meeldib sulle kõige enam teha? Miks?
Mul pole olnud aega kõiki noorsootöö valdkondasid veel proovida, kuid hetkel meeldib mulle kõik, mis on seotud suhtlemisega – nii vabatahtliku töö kui laagrite raames. Suve algul viisime ühes hoovis seal viibivatele lastele läbi erinevaid mänge ja selle käigus meenusid mulle ka need mängud, mida ise kümme aastat tagasi mängisin. Ma väga nautisin seda ning usun, et ka lapsed said oma aega sisukalt veeta ja uusi teadmisi, millega väljas tegeleda saab.
Oled aktiivne sellises noorteorganisatsioonis nagu Youth Club Active. Palun räägi lähemalt, millega see organisatsioon tegeleb ja milline on seal sinu roll?
Youth Club Active tegeleb just kõige sellega, mis puudutab noorte elu. Näiteks töötoad annavad võimaluse mitteformaalses keskkonnas õppida midagi uut ja tutvuda teiste noortega. Samuti tegeleme nii kohalike kui välismaal toimuvate projektidega. Hetkel on koroona tõttu välisprojektides osalemine raskendatud, kuid tavaliselt pakume võimalust osaleda väga erinevates projektides. Praegu on meil organisatsioonis tööl ka Poolast pärit vabatahtlik, kes tuli siia Euroopa Solidaarsuskorpus programmi kaudu.
Youth Club Active-is tegutseb ka vabatahtlike klubi, mille liikmed saavad tegevusi ise organiseerida või aidata üritusi korraldada. Korraldame ka sellist tegevust nagu human library, mis on elava raamatukogu meetod, kus inimesed, kellel on oma lugu või kogemus, on justkui “elavad raamatud”, keda osalejad saavad “välja laenutada”. Elav raamatukogu pakub võimalust inimesega silmast silma rääkida ning saada tema kohta rohkem teada.
Samuti korraldab Youth Club Active erinevaid mänge ja üritusi ning kõik tegevused on tasuta.
Youth Club Active tegutseb peamiselt vene keelt kõnelevate noortega ja vene keeles. Kas vene keelt mitterääkivad noored saavad organisatsiooni tegevustes ka kaasa lüüa? Kui jah, siis millised võimalused selleks on?
Ikka saavad. Kõik meie organisatsiooni töötajad räägivad ka eesti ja inglise keelt. Kõigile luuakse samaväärsed võimalused osalemiseks ning ootame hea meelega uusi noori liituma!
Kuidas hindad vene keelt emakeelena kõnelevate noorte osalusvõimalusi Tallinnas?
Mulle tundub, et vene noortel on palju erinevaid võimalusi. Küsimus on rohkem selles, et kust leida pakutavate võimaluste kohta infot. Tallinnas toimub midagi kogu aeg ning julgen väita, et noorsootöötajad teevad endast kõik, et ürituste, vabatahtliku tegevuse ja projektide infot erinevates kanalites jagada.
Kas näed end viie aasta pärast samuti aktiivselt noorsootöö valdkonnas tegutsemas? Mida täpsemalt sooviksid teha?
Jah, ma näen end tulevikus samuti aktiivse inimesena, kuid hetkel ei oska ma veel öelda, millega täpsemalt tegelema hakkan. Noorsootöö on paindlik ja rutiinivaba valdkond ning miks mitte tegeleda projektide kirjutamisega.
Mida sulle vabal ajal teha meeldib?
Vabal ajal meeldib mulle mängida kitarri ja videomänge. Lisaks õpin keeli ja viimasel ajal on mulle malemäng hakanud huvi pakkuma.
Kust saab sinu tegemisi jälgida?
Soovitan pigem jälgida Youth Club Active Instagrami, kuna sealt leiab infot erinevate sündmuste ja projektide kohta, milles osaleda.