Ettevõtlike noorte õppeprogramm Youth Empowered toimub juba teist aastat

Foto: Youth Empowered Eesti
Foto: Youth Empowered Eesti

Tänapäeva koolilõpetajad mõtlevad ettevõtlusele märksa enam kui kümme aastat tagasi lõpetanud. Kas on muutunud noorte meelsus, et ettevõtlikkus on enam populaarsust võitmas? Või on selle taga meie muutunud ühiskond, koolis õpetatav ning digiruumis palju lihtsamini kättesaadav ja rikkalik teave?

Kindlasti kuulub kõik eelmainitu oluliste tegurite hulka, kuid kõige olulisemad tunduvad noortele olevat iseolemise, -otsustamise ja vabaduse võimalused. Sõltumatus ja tunne, et kõik on võimalik, on võimsad motivaatorid.

Baltikum ja Eesti on siinkohal ehk paremas situatsioonis kui paljud teised Euroopa ja iseäranis Lõuna-Euroopa riigid. Üldistada siiski ei taha – siin ja seal on suuri ning sisulisi erinevusi –, kuid niinimetatud masujärgsel perioodil muutus olukord tööturul väljakutserohkeks, tööd ei olnud lihtne saada. Just siis algataski Coca-Cola Hellenic Bottling Company noortele õppeprogrammi Youth Empowered, et suurendada nende konkurentsivõimet nii isiklike oskuste kui ka ärialaste teadmiste lihvimise kaudu. 2018. õppeaasta alguses stardib programm Baltikumis teisele ringile – seda just Eestis ning koostöös Junior Achievementi ja SEB innovatsioonikeskuse tarmukate tiimidega.

Foto: Youth Empowered Eesti

Foto: Youth Empowered Eesti

Eesmärk arendada noorte ettevõtlikku meelt

Kuigi noorte töötus ei ole meil Eestis ega Baltikumis laiemalt praegu justkui põletav murekoht, sai koostöös Eesti töötukassaga leitud võimalus, kuidas probleemile tulevikku vaadates võimalikult palju pidureid peale panna. Ennetustöö aitab väga paljude murede akuutseks muutumise vastu ning suhtumises ja teadmistes saab tuua positiivsemat meelestatust juba väga varakult.

Oleme õppeprogrammi Eesti noortele lähemale tuues keskendunud eeskätt ettevõtliku mõtteviisi arendamisele. Kindlasti ei soovi iga noor endale ettevõtja ja tööandja tulevikku, kuid samas ei peaks see piirama ettevõtlikku suhtumist enda tegemistesse.

Junior Achievement on teinud juba aastaid õpilasfirmade programmiga Eestis märkimisväärset tööd, kuhu soovisime samuti õla alla panna, et tuua lisaväärtust nii sisu kui ka kaasatavate inimeste abil.

Mis on õppeprogramm Youth Empowered?

Õppeprogrammil on kaks suunda. Esimene neist keskendub elulistele oskustele, nagu CV kirjutamine, töövestlusel säramine, iseenese isiksusetüübi tundmine, mis võivad abiks olla nii ennast tööandjana kui ka töövõtjana ettekujutavatele noortele.

Äritegevusele suunatud moodulid on selgelt enim keskendunud just praktilistele oskustele. Peale klassikaliste müügi- ja läbirääkimisoskuse, finantskirjaoskuse ning juhtimisnõuannete on esile tõstetud tagasisidestamise teema kui juhtimise üks oluline element.

Foto: Youth Empowered Eesti

Foto: Youth Empowered Eesti

Mentorlus on programmi sisse toodud, et vastata seni vastamata küsimustele. Kõikide kirjeldatud teemade käsitlemisega käib kaasas mentoritega koostöötamise võimalus. Mentorid on kohal ka juba esimesel, nii öelda stardipauku andval kogu päeva kestval seminaril, kus saab nendega tutvust teha ning just selle kõige inspireerivama inimese oma meeskonna jaoks välja valida.

Coca-Cola HBC Eesti kaasab oma väga mitmekülgse taustaga töötajaid – seda nii senise töökogemuse kui ka hariduse poolest. Mitmetel on endalgi ettevõtluskogemus ning kõikidel on ette näidata nii võite kui ka kaotusi. Mis aga põhiline – mentorite ja osalevate noorte vahel on õhkkond, mis võimaldab ideid arutada just sellisena, nagu need on. Ilustamata, kuid õhinaga ning motivatsiooni toites.

2017. aastal alustati Eestis õppeprogrammi Youth Empowered koostöös Junior Achievementi ja õpilasfirmade programmiga. Jalgratast leiutada ei olnud mõtet, kuid kaht ühendades sai kokku veelgi tugevam ja loodetavasti ka pikemalt kandev sari. Kui eelmisel aastal lõi kaasa Garage48 meeskond koos põnevate start-up’i maailmast pärit mentoritega, siis sel aastal toovad uut ja põnevat lavale SEB töötajad. Kaasa löövad ka noored, kes on SEB-sse jõudnud ettevõttesisese noorteprogrammi kaudu.

Avaüritusele järgneb õppesari, mis toimub Tallinnas, Pärnus ja Tartus. Seminaridel töötatakse aktiivselt läbi turundus- ja müügiteemad, juhtimisoskuste valdamine ning finantskirjaoskusega seotu. See on ettevõtlikele noortele suurepärane võimalus teha esimesi samme sujuvama ja nauditavama tööelu poole – ükskõik, kas ettevõtjana või ettevõtliku töötajana.


Artikli autor:
Luulea Lääne
Coca-Cola HBC Baltikumi kommunikatsioonijuht, Youth Empowered projektijuht Eestis

Luulea Lääne

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga