Britta Arrak: Minu 6 soovitust eriala valikul!

Britta Arrak
Britta Arrak

Kui sa ei tea, mida oma eluga pärast gümnaasiumi lõppu peale hakata, siis ära muretse! Ma tean, mida sa tunned. Sinu ees avaneb suur ja lai maailm. Jookse, hüppa, viska kukerpalli, mine lenda, seila paadiga või mängi kivikuju – tee, mida iganes vaid hing ihkab. Ka mina olen selles olukorras olnud, kuid ma leidsin oma tee. Kuidas ja kuhu?

Väikese tüdrukuna teadsin alati, et minust saab maailmakuulus kuntsnik. Mida aasta edasi, seda rohkem hakkas mulle huvi pakkuma moedisain – põnevad lõiked, värvikirevad kangad, peened tikandid, lendlevad seelikud ja innovatiivne lähenemine rõivaste ümbertegemisel.

Gümnaasiumi lõpetamine

Gümnaasiumi lõpetamine

Keskkooli ajal võtsin osa mitmest moevõistlusest ning oma kollektsioonides olen kasutanud pigem loovaid lahendusi, näiteks lilli, mis tehtud salvrätikutest, ning ka fooliumi kasutamine ei ole mulle võõras.

Esimnene õmblustöö

Esimnene õmblustöö

Kiirtee “Rõivadisain-laevakapten-veeinseneeria-matemaatika-koreograafia”

Gümnaasiumi viimases klassis olin kindel, et lähen edasi õppima rõivaste disaini. Edukas ülikooli astumise siht silme ees viis mind ettevalmistuskursustele õmblemist õppima. Kui lõpuks gümnaasiumiharidus ametlikult käes oli ja aeg valikuid teha, siis otsustasin, et minust saab hoopis laevakapten.

Kus on paat seal on kapteniks alati Britta

Kus on paat seal on kapteniks alati Britta

Disainer ja moemaailm olid unustatud. Käisin Mereakadeemias avatud uste päeval, kus laevasilla simulaator ja laevajuhtimine jättis mulle kustumatu mulje. Oleksin võinud oma õpinguid seal päevapealt alustada.

Õhtusöök vanematega läks muidugi tuliseks. Paar päeva hiljem leidsin end sootuks veeinseneeria töötoast Tallinna tehnikaülikoolis ning olin jällegi vaimustatud. Et elu veel segasemaks ajada, käisin ka Tallinna ülikoolis matemaatika ning koreograafia erialaga tutvumas. Matemaatika on siiani mu lemmik ning tantsinud olen ma sünnist saati!

Foto: Kaarel Langemets

Foto: Kaarel Langemets

Kuidas valida õige tee, kui ees laiub põnev maailm, kus on võimalik õppida pea ükskõik, mida? Kas oodata aasta, reisida ja proovida olla aasta pärast targem?

Ega ühtegi õiget vastust siin ei ole. Mina alustasin vestlustest endast targemate inimestega ehk oma vanematega. Analüüsisime erinevate erialade plusse ja miinuseid. Papa viskas õhku ärijuhtimise õpingud, mille esimese hooga suure suuga välja naersin. Mina ja ärikas?

2015. a ja 2016. a osalesin oma tiimis disainerina Withenss The Beauty võistlusel. Modellid Anna-Liina Amer, Meelis Skeber ja Arko Gert Tuisk

2015. a ja 2016. a osalesin oma tiimis disainerina Withenss The Beauty võistlusel. Modellid Anna-Liina Amer, Meelis Skeber ja Arko Gert Tuisk

Pika peale sain aru, et disaineri ja moekuntsnikuna on äri üheks minu edasise karjääri kujunemise vundamendiks. Googeldasin ja esimene vaste oli „EBS ning ettevõtlus ja ärijuhtimine, spetsialiseerumine loomeettevõtlusele“. Papa noogatus ning kinnitas, et ärialased teadmised ei jookse mööda külge maha.

Kolm ja pool avaldust hiljem

Oli 2017. aasta ülisoe suvepäev ja avalduste esitamise tähtaeg oli käes. Panin oma avaldused nelja kooli poole teele, aga viimases unustasin vajutada „saada“ nuppu, mistõttu võib öelda, et esitasin dokumendid 3,5 Eesti ülikooli. Minu plaan A oli EBS ja loomeettevõtlus. Ja siin ma täna olen.

Otsustasin toona hüpata pea ees tundmatus kohas vette. Teadsin, et ma oskan ujuda, aga, kas ma ka õiges suunas ujun?

Minu esimene disainitud kollektsioon - Modellid Georg Raudla, Seliine Sommer, Anna-Liina Amer, Carmen Tiinas ja Erik Proos

Minu esimene disainitud kollektsioon – Modellid Georg Raudla, Seliine Sommer, Anna-Liina Amer, Carmen Tiinas ja Erik Proos. Foto: Silencia Jasmine Kass

Olen ettevõtluse õpingutega juba teisel kursusel ja olen väga rahul oma valikuga. Mõistsin, et ettevõtluse ja äri taustaga on mul võimalik peaaegu igas valdkonnas tööd leida, ennast edasi arendada, asutada oma ettevõte, töötada rahvusvahelistes suurfirmades ja nii edasi.

Suureks boonuseks on praktilised tööd ja inspireerivad õppejõud, mis kõik teevad õppimise huvitavaks ja meeldivaks.

Siin on minu soovitused ülikooli ja eriala valikul:

  • Astu samm justkui oma elust kaugemale ja vaata laiemat pilti. Kujuta ette oma tulevikku! Mõtle, mis paneb Su silmad tõeliselt särama.
  • Uuri paljude erinevate ülikoolide ja erialade kohta – nii nende kodulehtedelt, kui ka vilistlastelt, samuti üliõpilastelt.
  • Välista need erialad, millega sa end kindlasti siduda ei soovi.
  • Mine reisi ja uuri maailma!
  • Kuula oma Papat!
  • Või tee nagu mina – hüppa tundmatus kohas vette ja uju!

Mulle meeldib üks ingliskeelne ütlus:

„If you don’t like where you are, move. You are not a tree“ ehk rahulolematust näita oma jalgadega!

Vahvaid seiklusi ja (enese)otsinguid õiges suunas likumiseks!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga